Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüdeniz ölmeyecek

Ölüdeniz yüzeyinde ki kirlilik tartışmaları devam ederken Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı ve Belcekız plaj işletmeleri yüzeydeki kirliliği sabah ve akşam saatlerinde deniz süpürgesiyle gidermeye çalışıyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 13:07
Yamaç paraşütü pilotlarının gökyüzünden çektikleri fotoğraflarla ölüdeniz'deki kirliliği belirlemelerinin ardından Ölüdeniz ve Belcekız plajları için deniz süpürgesi alınması teklifleri yapılırken Ölüdeniz lagünü ve Belcekız Plajı denizinin günde 2 kez deniz yüzeyi temizleme aracı yani deniz süpürgesiyle temizlendiği bildirildi. Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı ve Belcekız plaj işletmeleri Ölüdeniz lagününde sabah ve akşam saatlerinde 2 kez yaptığı temizlikte yaklaşık 80 ile 100 kilo arasında katı atık temizliyor. Günde 5 ile 7 bin kişinin girdiği Ölüdeniz'de ayrıca 3 ile 5 bin kişinin girdiği Belcekız Plajı denizinde deniz süpürgesiyle temizlik yapan Umut Aras daha çok denizden boş su şişesi, terlik, plastik tabak, karpuz kabukları bazen ölü balık ip gibi atıklar çıkardıklarını belirterek 'Su sporları işletmesinde çalışıyorum.

Bu deniz süpürgesi genelde yüzey temizliği yapıyor. Sanırım büyük tekneler 'Ölüdeniz Ölmeyecek Deniz Süpürgesiyle Temizleniyor' açıktan geçerken sintine ve çöplerini kıyıya bırakmak yerine çöp poşeti ile denizin üzerine bıraktıklarında zamanla poşet parçalanıp dağılıyor kıyıya vuruyor. Bizde deniz yüzeyi temizlik teknesiyle bunları temizlemeye çalışıyoruz. Bütün müşterilerimiz bu çalışmaya teşekkür ediyor Ölüdenizin iç yüzeyinde lagün dediğimiz bölümde sabah saatlerinde temizlik çalışması yapıyoruz. Çünkü sabah saatlerinde kimse olmuyor sadece çöpler oluyor. Belcekız plajına'da da tekneler gittikten sonra oda saat 12.00 ile 14.00 arası orda bir temizlik çalışması yapıyoruz. Eğer akşamleyin açıktan gelen bir pislik varsa sahile gelmeden önce açıkta yakalamaya çalışıyoruz' dedi.

Kumburnu Tabiat Parkı ve Belcekız Plajı İşletme Müdürü Halil Görende bu yıl kumburnu tabiat parkı ve belcekız plajını sezon ortasında devir aldıklarını, o günden bu yana birçok değişiklikler yaptıklarını yerli ve yabancı turistleri rahatsız etmeden yenilikler ve yatırımlar yapmaya çalıştıklarını söyleyerek bunlardan en önemlisi kara temizliğinin dışında öncelikle deniz temizliğiydi' dedi. Gören 'deniz temizliği içinde deniz tabanı çok büyük yatırım gerektiğinden ölüdenize şuan öyle bir ihtiyaç olmadığından sadece deniz yüzeyini temizlemek gerektiği için deniz üzeri yüzey temizleme aracını buraya kazandırmaya çalıştık.

Şuan için deniz yüzeyi bariyerlerin dışında kalan yani açıktan gelen pislikler deniz yüzeyinde oluşan çöpleri temizlemek maksadıyla günde 2 kez deniz süpürgesiyle çalışma yapıyoruz. Çünkü neticede burası dünyaya mal olmuş bir deniz mavi bayraklı bir plaj. Burayı korumak buradaki temizliği dünyaya gösterebilmek buraya insanları çekebilmek için biraz özenli çalışmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu tekne gibi seneye de bunun biraz daha gelişmişini biraz daha profesyonelini kazandırmayı planlıyoruz. Turistlerimizden halkımızdan ricamız onlarında duyarlı olması' dedi.

GÜNDE 80 İLE 100 KİLO ÇÖP TEMİZLENİYOR

Gören açıktan gelen kirlilik ve pislikler de katılırsa günde 80 ile 100 kilo deniz yüzeyinden katı atık aldıklarını belirterek 'bu hacim olarak tabi daha fazla. Çünkü içinde poşet plastik gibi atıkları üst üste koyduğumuz zaman hacim olarak 1-2 metre tül'ü buluyoruz. Karadan insanlar duyarlı açıktan gelen çöpler bizi çok tedirgin ediyor. Dolayısıyla biz sadece kendi yüzey temizleme teknemizle hem yağ birikintisini hem de kaba pislikleri almaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bunu sabah 07.00 akşam 22.00 saatlerinde yapıyoruz' dedi.

İTALYAN DANS EĞİTMENİ DENİZİN TEMİZ KALMASINA ŞAŞIRDIM

Bu yıl Türkiye'ye kara yoluyla geldiklerini söyleyen İtalyan dans eğitmeni Lara Favı geçen yıl Türkiye'ye tekneyle geldiğini bu yıl ise arabayla gelip tüm Türkiye'yi dolaştığını söyleyerek 'Daha önce tekneyle gezerken hiç sahile çıkmadım. Bu Ölüdeniz'e çıktığımda çok şaşırdım. Bu kadar çok insanın bir arada oluşuna. Bu kadar insanın bir arada olup da denizin bu kadar temiz olduğunu hiç tahmin etmiyordum Temizlik teknesini görünce şaşırdım. Demek ki bundan dolayı temiz kalıyormuş. Turizm ve insanlar için gerçekten önemli bir hizmet yapılıyor bu temizlik teknesiyle' dedi.

Ölüdeniz'e bir tur şirketiyle tatile gelen Mersinli Ayşe Bayram'da ilk kez geldiği ölüdenizi çok beğendiğini belirterek burada deniz harika. Kirliliğe rastlamadım deniz süpürgesiyle çalışma yapılmasını da ilgiyle izledim' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüdeniz ölmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN