Hacı Sabancı'nın seyahat günlüğü

İşadamı Hacı Sabancı, yoğun iş temposuna rağmen seyahat etmeyi çok seviyor. Sabancı, "Favori rotam ABD" dese de Japonya ve Güney Afrika gezilerinden de çok etkilenmiş

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Hacı Sabancı'nın seyahat günlüğü
Bugüne kadar onlarca ülkeye seyahat eden işadamı Hacı Sabancı ile gittiği şehirleri konuştuk. Genç işadamı, planlı ve programlı çıkılan seyahatleri seviyor ve tatilde fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyor.

- Bugüne kadar kaç ülkeye seyahat ettiniz?
- Tam emin olamıyorum ama 40'a yakın ülkeye seyahat etmişimdir.

- En çok etkilendiğiniz yerler hangileriydi?
- Japonya'da Tokyo ve Kyoto'dan çok etkilendim. Japon tarihi ve kültürünü yakından gözlemlemek ve o ortamlarda bulunmak beni çok iyi hissettirdi. Bir de Güney Afrika'ya gittiğimde çok etkilenmiştim. Bölgenin coğrafyası ve dokusu sarsıcıydı.

- En sevdiğiniz rotalar da aynı mı?
- Üniversiteyi ABD'de okudum ve orada dört sene yaşadım. Haliyle bir yerde bu kadar uzun zaman vakit geçirince insan bulunduğu yeri içselleştiriyor. Bu yüzden en sevdiğim rota Amerika. New York, Los Angeles ve Las Vegas favori şehirlerim. Yaz aylarında ise Cote d'Azur'u ayrı severim.

- En büyük hayalkırıklığını hangi seyahatinizde yaşadınız?
- Vietnam büyük beklentilerle gittiğim bir yerdi. Hatta Vietnam'da Ho Chi Minh City'de yaşadım. Çok daha güzel ve egzotik bir yer olarak hayal etmiştim ama gürültülü ve karmaşanın yoğun olduğu bir şehir olarak aklımda kaldı.

- Çok seyahat eder misiniz?
- Çok seyahat ediyorum ve seyahat etmeyi çok da seviyorum.

- Bir aylık bir izniniz olsa, bu süre içinde nereleri görmek istersiniz?
- Bu çok zor bir soru. İkilemde kaldım. Daha önceden gördüğüm yerlerden Amerika'ya gitmek için bir ay iyi bir fırsat olabilir. Bir ay Amerika'da kalıp farklı şehirleri gezmeyi isterdim. Görmediğim bir yere gitmeye karar vermişsem tercihim Fas, Mısır, Kenya olabilir. Özellikle Kenya'yı çok merak ediyorum.

-Kenya dışında merak edip hiç gitmediğiniz yerler var mı?
- Kenya'nın yanı sıra Nairobi'yi de çok merak ediyorum ve iki ülkeyi de seyahat edilecek yerler listeme ekledim. Bir de Şanghay'ı görmedim ve orayı da görmek istiyorum.

- Seyahatlerinize son dakika mı karar verirsiniz, yoksa planlı programlı mı hareket edersiniz?
- Planlı programlı biriyim. İş hayatımda olsun, özel hayatımda olsun plan yapmadan hareket edemiyorum. Bu özelliğim seyahatlere de yansıyor haliyle... Ama yaz aylarında biraz daha rahatlamış oluyorum. Özellikle haftasonları daha spontan hareket ettiğim ve bu şekilde tatil yaptığım oluyor.

- Tatil valizinizde olmazsa olmaz neler vardır?
- Parfümüm ve telefonumun şarj aleti olmadan yola çıkamam herhalde... -

Bu yılki seyahat planlarınızda hangi rotalar var?
- Kardeşim Hakan, New York'ta çalışıyor. Ve diğer kardeşim Kerim, Los Angeles'ta okuyor. Gelecek ay onları ziyaret edeceğim.

SEYAHAT ANISI


Tüm aile Güney Kore'ye gittik

"Densa Whale gemimizin Güney Kore'deki teslim töreni vardı. Babaannem Özcan Sabancı geminin isim annesiydi ve maaile oraya gittik. Tören çok güzel ve anlamlıydı. Tüm aile birarada olmamız da bende çok güzel anılar bıraktı. Bu seyahat özellikle önem taşıyor benim için."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacı Sabancı'nın seyahat günlüğü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN