Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in en renkli adası:

Giriş Tarihi: 18.4.2015 14:32
Venedik'in en renkli adası: Burono

şehrinin 118 adasından biri olan , rengarenk evleriyle turistleri büyülüyor. Mor, pembe, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mavi, renklere boyalı evleriyle adeta renklerin buluşma adresi olan Burono'da, evlerin renginin değiştirilmesi ise belediyenin iznine bağlı.

'nın doğası, mimarisi ve sanat eserleriyle ünlü şehrinin 118 adasından biri olan , farklı renklere boyalı evleriyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Burono Adası, Venedik'in 11 kilometre kuzeyinde yer alan 3 bin nüfuslu küçük bir kasaba. Araç trafiğine kapalı olması nedeniyle sessizliği, rengarenk evleri ve dantelleriyle ünlü Burono; mor, pembe, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mavi, turkuaz renklere boyalı evleriyle adeta renklerin buluşma adresi.

Bazı evlerin birden çok renge boyandığı adanın neden rengarenk olduğu konusunda ise rivayetler çeşitli... Bunlardan en ilginci ise adalı balıkçıların gece evlerini rahat bulabilmeleri için kadınların evleri çeşitli renklere boyaması.

Evlerin rengini değiştirmek yasak

Kanalların iki yanına sıralanmış çift katlı evlerin önünde ise ev ile aynı renk balıkçı sandalları dikkati çekiyor.

Burono'da evlerin renkleri koruma altına alınırken, evinin rengini değiştirmek isteyenlerin belediyeden izin alması gerekiyor.

Adaya ilk yerleşen Romalılar

Romalılar tarafından 6. yüzyılda yerleşime açılan adanın isminin nereden geldiğine yönelikse 2 ayrı inanış bulunuyor. Adanın, Buriana ailesi tarafından kurulduğu için Burono ismini aldığı ya da ilk yerleşimcilerin Buranello'dan geldikleri için bu ismin verildiği düşünülüyor.

Geçmişte balıkçılık ve dantel ticaretiyle uğraşan ada halkının bugünlerde ise en önemli geçim kaynağı turizm. 16. yüzyıldan itibaren dantel ticaretinin merkezlerinden biri olan adada bugün ise turistlere yönelik dantel üretiminin yapıldığı bir dantel okulu ve müzesi bulunuyor.

Venedik'ten 20 dakika


Kendine özgü deniz trafiği, sudaki trafik işaretleri, bir otobanı andıran geliş-gidiş güzergahlarının bulunduğu Venedik'ten adaya ulaşım vapurla 45, deniz taksiyle ise 20 dakika.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venedik'in en renkli adası: Burono
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN