Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, doğa ve eğlence bir arada

’nın turizm cennetlerinden biri olan Kemer, her yaşa ve her türlü eğlence anlayışına hitap ediyor. Üstelik gezilecek pek çok i yeri ve harika bir doğası var

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Tarih, doğa ve eğlence bir arada
Antalya ülkemizin başkenti. İlçesi Kemer de en hareketli, her eğlence anlayışına uygun otel ve mekanlarıyla pek çok zevke hitap eden, i ve doğal güzellikleriyle uzun soluklu tatillerin vazgeçilmez adresi. Yanınıza arkadaş grubunuzu alıp doğanın tadını çıkararak eğlenceli bir tatil yapmak istiyor olabilirsiniz. Kemer sizin için doğru bir tercih. Çünkü Toros Dağları'nın eteklerinde bulunuyor ve bölgenin tüm doğal güzelliklerini içinde barındırıyor. Yeşil ve mavi burada iç içe geçerek size tüm nimetlerini sunuyor. Yeşil dağlar arasında uzanan masmavi denizde yüzmekten müthiş bir keyif alacaksınız. Tarihe meraklıysanız ve tatil anlayışınızı bu merakınız üzerinize kurduysanız Kemer sizin için tam bir keşif bölgesi. İlçede bulunan antik kentler size tarihsel bir şölen sunacak. İşte bu bölgede bulunan antik kentler:
Phaselis Antik Kenti: M.Ö. 2 yüzyılda inşa edilen antik kente sadece deniz yolu ile gidilebiliyor. Rodosluların kolonisi olarak inşa edilmiş ve Helenistik mimarinin özelliklerini taşıyan 2000 kişi kapasiteli antik tiyatrosu bulunuyor. Bu kentte 6. yüzyıla ait olduğu düşünülen bir koku şişesi su altından çıkarılmış.
Idyros Antik Kenti: Phaselis Antik Kenti'nin kuzeyinde yer alıyor. Yapılan kazılarda Bizans duvar ve kilise kalıntıları bulundu. Kilisenin tabanı turuncu, kiremit kırmızısı, beyaz ve gri taşlardan yapılmış mozaiklerle kaplı. Güneyinde bir de şapel bulundu. Antik kent, tarih meraklılarına eşsiz bir keşif imkânı sunuyor.

GEÇMİŞE YOLCULUK
Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka Dere Köyü gibi yüksek yerlere yapılan safari turları da turistlere çekici geliyor. Kemer aynı zamanda bir mağara cenneti. Bu tür doğal güzellikleri gezmekten zevk alıyorsanız işte size örnekler:
Peynirdere Mağarası: Gedelme Yaylası mevkiinde olan bu mağaraya 4 dakikalık patika bir yolu yürüyerek ulaşabilirsiniz. Mağaranın içinde Bizanslılara ait duvar ve kalıntıları var. Dikey ve kuru olan mağaranın sonunda küçük bir gölcük bulunuyor. İlerledikçe karşınıza sarkıt, dikit ve sütunlar çıkıyor.
Beldibi Mağarası: 1956 yılında bulunan mağara bölgesinin ikinci önemli Prehistorik merkezi. Yapılan kazılarda Üst Paleolitik ve Mezolitik döneme ait çakmaktaşı aletler ele geçirildi. Ayrıca çanak-çömlek parçaları, duvarlara çizilmiş keçi ve benzeri hayvan figürleri gezenleri adeta tarih öncesine yolculuğa çıkarıyor.
Sırtlanini Mağarası: Mağaranın çok dar bir girişi var. Ardından asıl mağara boşluğuna ulaşılıyor. Salon yan yana gelişip duvar şeklini alan sütunlarla 5-6 bölüme ayrılmış. Salona bağlı tüm odalar sarkıt, dikit ve sütunlarla süslü.
Üçoluk Yaylası: Çam ağaçlarının arasında mis gibi kokular eşliğinde ilerleyerek Üçoluk Yaylası'na varıyorsunuz. Yaklaşık 1500 metre yükseklikte bulunan yayla size zengin bir flora sunuyor. Burada elektrik ve telefon yok. Bunu bilerek hazırlıklı gidin. Kemer halkının kullandığı yaylaya turizm şirketleri de kamp ve trekking programları düzenleniyor.

Macera dolu bir kanyon
Hayaliniz macera dolu bir tatil ise Kemer'de bu hayalinizi mutlaka gerçekleştireceksiniz. Çünkü Göynük Kanyonu tam da aradığınız yer. Kanyona Jeep ya da ATV araçları ile giderek adrenalin seviyenizi iki kat artırabilirsiniz. Ardından dağ yolunda 3 km boyunca trekking yaparak ilerleyebilirsiniz. Bu yürüyüşte karşınıza gölet ve havuz manzarası çıkacak. Kanyona giden yol dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotası arasında olan Likya yolunun bir parçası. Kanyona ulaştığınızda ister buz gibi suda yüzebilir, isterseniz kayalıklara tırmanarak şelalenin fotoğrafını çekebilirsiniz. Tabi iözel turlara katılarak kiralık ekipmanlarla güvenli bir kanyon parkuru tecrübesi de edinebilirsiniz.

Dalış sevdalıları için Paris Batığı
1917 yılında Antalya-Kemer yakınlarında batan Paris 2 adlı Fransız gemisi, dünyanın en iyi 100 batığı arasında yer alıyor. Osmanlı zabiti Mustafa Ertuğrul tarafından topla batırılmış olan gemi, dalış sevdalıları için kaçırılmayacak bir fırsat. Çünkü uluslararası pek çok dergi bu bölgeyi dünyadaki en iyi dalış bölgesi seçti. Antalya tatilinizde arkadaşlarınız ile bir dalış rotası planlıyorsanız burası mutlaka Paris Batığı olmalı. Batık, Kemer Yat Limanı'nın 1,5 kilometre açığında bulunuyor. Dalış yaptığınızda o büyülü atmosferden uzun süre kurtulamayacaksınız. Batığın çevresinde orfoz, müren, akya ve barküda balıkları görmeniz mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih, doğa ve eğlence bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN