Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bende tansiyona bağlı olarak kalpte büyüme sorunu saptandı. Doktorum, Koenzim Q10 tavsiye etti; kullanabilir miyim? H.S./Niğde
B vitaminleri grubundan bir ilaç olan Koenzim Q10; hücrelerin enerjisini artırıp kasları güçlendirir. Uzmanlar; Koenzim Q10'u, kalp yetersizliklerini gidermek için öneriyor. Sizin de bu amaçla kullanmanız faydalı olabilir. Koenzim Q10, karaciğerde toksik etki yaratmaz. Kan şekerini düzenlemekte etkili olan Koenzim Q10, insülin ihtiyacını da azaltabilir. Ayrıca ağızdan diyabet ilacı alan kişilerde, ilacın dozunun azaltılması sağlanıp bazı pıhtılaşmayı önleyici ilaçların etkisini azaltabilir. Ancak yüzde 1'in altında bir olasılık da olsa bulantı, kusma, ishal, midede yanma, uykusuzluk, kaşıntı, deride döküntü, sinirlilik ve baş ağrısı gibi istenmeyen etkilere yol açabilir. Bu şikayetler, günde 800 mg gibi yüksek doz Koenzim Q10 kullanan kişilerde ortaya çıkar. Genellikle 60-100 mg arasında ve yemeklerden sonra kullanımı önerilir.

SEBZE YEMEK KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
Uzun süredir kolesterol hastasıyım. Son yapılan testte kolesterolüm 300 mg çıktı. İlaç kullanıyorum. Vitamin almamda sakınca var mı? K.Y./Balıkesir
Araştırmalar; nikotinik ve niyasin olarak da bilinen B3 vitamininin kolesterole iyi geldiğini gösteriyor. Ayrıca B12 vitamini, folik asit ve C vitamininin de kolesterolü düşürdüğü son günlerde yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Ancak bu vitaminleri ilaç yerine doğal yollardan da alabilirsiniz. Bu vitaminleri içeren portakal, mandalina, yeşil yapraklı sebzeler, elma, armut, üzüm, süt, yumurta, peynir ve balık gibi gıdaları bol bol tüketebilirsiniz. Beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmanın da kolesterolü düşürdüğü biliniyor.

GRİP AŞISINI ZAMANINDA YAPTIRIN
30 yıldır şeker hastasıyım. Aynı zamanda astımım var. Grip aşısı yaptırmayı düşünüyorum. Bu günlerde grip aşısı yaptırabilir miyim? M.G./Karaman
Şu an ülkemizde bulunan grip aşısı, hastalıktan korunmak için oldukça etkilidir. Diyabet, kalp yetersizliği, astım, koroner kalp hastalığı, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olan kişilerin; grip aşısı yaptırması sağlıkları için çok faydalıdır. Altı ay koruyucu etkisi bulunan grip aşısının yaptırılması için en uygun zaman ise Eylül- Ekim aylarıdır. Ancak bu aylarda aşı yaptırmamış olanlar geç kalmış sayılmazlar; bu dönemde de grip aşısı yaptırılabilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN