"Diyabet hastasıyım. Alkol almam hipoglisemiyi tetikler mi?" K.S./İstanbul
Kan şekerinin 70 mg. altına düşmesi, hipoglisemi olarak kabul edilir. 50 mg.'ın altına düşmesine ağır hipoglisemi denir ve bu ölüme dahi götürebilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Genelde diyabet hastalarının ilaçlarını almayı unutup üst üste iki kez alması, insülin dozunun fazla gelmesi, kişilerin fazla egzersiz yapması; hastalarda ağır şeker düşmelerine neden olabilir. Bazı bitkisel ürünler ve ginseng gibi bitki ilaçları kullanan diyabetliler; alkol, romatizma ilacı, aspirin kullanırken hipoglisemi nöbetleri ortaya çıkabilir. Özellikle insülin yapan diyabetlilerin alkol kullanımına dikkat etmeleri gerekir. Ağır hipoglisemi oluşabileceğinden kişiler, mutlaka doktorlarına danışmalılar. Soğuk terleme, çarpıntı, renkte solma, hatta bembeyaz olma, bulantı, kusma ve açlık hissi hipogliseminin belirtileridir. Bu şikayetlere sahip olan hastaların ilaçlarının dozunu ayarlatmaları gerekmektedir.

MENOPOZDA B VİTAMİNİ ALIN
"Menopoz dönemine girdim. Çok halsizim, vitamin kullanmalıyım?" M.G./Rize
Menopoz dönemi, vitamin gereksinimin arttığı bir dönemdir. Bunun yanı sıra astım, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi durumlarda da vitamin ihtiyacı artar. Özellikle B kompleks vitaminler (B1, B2, B3, B6, B12) yaşam için gerekli enerji üretiminden sorumlu metabolizmada anahtar rol oynar. Bu nedenle bu dönemlerde B kompleksten zengin gıdaların alınması önerilir. Tüm sebzeler, tahıllar, ekmek, kepekli ürünler, fındık, ceviz, yer fıstığı, Antep fıstığı gibi kabuklu yemişler B1 vitamini ve tiyaminden zengindir. Süt, yoğurt, peynir, et ürünleri B2 vitamininden zengin besinlerdir.

D VİTAMİNİ SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLER
"Saçlarım boyalı ve çok dökülüyor. Saç dökülmesine karşı ne yapabilirim?" E.B./Antalya

Saç boyalarının içerdiği kimyasal bileşikler sebebiyle saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca beta bloker gibi birçok tansiyon, depresyon, tiroid ilaçları ve bazı antibiyotikler de saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle bu kişiler, kullandıkları ilaçları hekimleriyle paylaşmalıdır. A ve D vitamininden zengin beslenme saç dökülmesini önleyebilir. Stres ve depresyon da saç dökülmesine neden olan diğer sebeplerdir. Stresle mücadele yöntemleri geliştirmek de yararlı olabilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN