Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beni çok halsiz bırakan kronik kansızlığım var. Bunun sebebi ne olabilir? M.D./İstanbul
Ülkemizde kansızlık, toplumun yaklaşık yüzde 15-20'sinde görülürken, kadınlarda erkeklere göre daha sıktır. Yaşlandıkça ortaya çıkan kansızlığın başka hastalıklarla bağlantılı olma ihtimali daha yüksektir. Başlıca kansızlık sebeplerini sıralayacak olursak:
Yoğun geçen adet kanamaları, mide ülserlerinde olan kanamalar, basur kanamaları; kronik kansızlığa neden olur.
Kronik hastalıklar yaydıkları toksinlerle yeni kan yapımını bozarlar. Verem, sıtma gibi mikrobik, kanser gibi tüketici hastalıklar başlıcalarıdır.
Gebelik hem yeni bir can için kan ihtiyacının artması nedeni ile, hem de kanın sulanması yüzünden anemi sebebidir.
Kötü beslenme ve alkolizm demir, folik asit ve B12 vitaminlerinin yeterli alınamaması sebebi ile anemi yapar.
Karaciğer hastalıkları, talasemi, enzim eksiklikleri ve genetik hastalıklar; seyrek görülen sebepler arasındadır.

HAMİLELİKTE RÖNTGEN ÇEKTİRMEMELİ
Hamileliğimin dördüncü ayında röntgen çektirmek zorunda kaldım, ne yapmalıyım? K.A./Ankara
Bazı uzmanlar acil olmayan röntgen çekimlerinin yumurtlama gerçekleşmeden önce yapılmasını önermekte, böylece farkına varılmadan oluşmuş gebeliklerde riskin ortaya çıkmayacağını düşünmektedirler. Bazı uzmanlar ise 25 radın üzerinde radyasyon alınmış ise, hamile kalmak üzere birkaç ay beklenmesini tavsiye etmektedir. Kendi sağlığınız için gereken acil uygulamalarda bebeğinizi koruyacak kurşun gömlekler riski azaltmakta faydalıdır. Karına yönelik görüntülemelerde ise ultrason gibi alternatif yöntemler kullanılabilir. Radyasyona maruz kalmış olmak mutlaka gebeliği sonlandırmak anlamına gelmez. Genetik ve radyasyon onkolojisi uzmanı size yol gösterebilir.

MİGRENDE DOĞRU TEDAVİ ÖNEMLİ
Yıllardır tedavi görmeme rağmen migrenim iyileşmedi. Ne yapabilirim? O.L./İstanbul
Migren hastaları doğru tedaviyi buluncaya kadar birkaç değişik tedavi planını uygulamak zorunda kalabilirler.

İLAÇ ÇEŞİDİ ÇOK FAZLA
Bazı ilaçlar bir grup hastaya iyi gelirken diğer ilaçlar başka hastalara fayda etmektedir. Günümüzde standart ağrı kesicilerden özel migren ilaçlarına, antidepresanlardan bulantı gidericilere birçok ilaç tedavide başarı ile kullanılmaktadır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN