Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Eşim evde çok sigara içiyor. Çocuğumuza ne gibi zararları olur?" D.Ş./Bursa
Havaya üflediğiniz sigara, puro ya da piponun dumanı arkadaşlarınıza, karınıza, kocanıza, çocuklarınıza da hastalık saçıyor. Tıp dilinde dolaylı dumanlanma diye tanımladığımız 'dumanaltı hali' özellikle ortak yaşanan mekanlarda sağlığı tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Pasif sigara içiciliği toplum sağlığı için en önemli tehditlerden biri haline gelmiştir. Pasif sigara içiciliğinin akciğer kanseri ve kalp hastalıkları gibi yaşamsal sağlık sorunlarıyla doğrudan içicilik kadar yakın bir ilişkisi mevcuttur. Araştırmalar, istekleri dışında sigara kullanımına maruz kalanlarda solunum yolu hastalıkları, orta kulak iltihabı, astım krizleri gibi sorunların hemen ortaya çıkabildiğini, gözde yanma ve sulanma, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük ve baş ağrısının oluşabildiğini ortaya koyuyor. Yanan bir sigaradan çıkan ve sigara içenin dışarıya verdiği sigara dumanı ciddi bir sağlık sorunudur.

BEYAZ TENLİ KİŞİLERDE SIK GÖRÜLÜR
"Annem cilt kanseri oldu. Bende de çok sayıda ben var. Ben de kanser olur muyum?" H.I./Ant.

Uzun süre aşırı güneş ışığına maruz kalmak bilinen en önemli cilt kanseri nedenidir. Fakat güneşe yoğun maruz kalmayan yerlerde de cilt kanserinin çıkabileceği fazla bilinmemektedir. Hastalık özellikle sıcak iklimlerde yaşayan beyaz tenli kişilerde daha sık görülür. Sizin gibi hem vücudunda çok sayıda beni olan, hem de ailesinde cilt kanseri görülen birisi mutlaka her ay kendi vücudunu dikkatlice kontrol etmeli ve her sene bir cilt hastalıkları uzmanı tarafından detaylı bir muayeneden geçirilmeli. Güneşten korunmanız gerektiğini hatırlatmaya gerek yok sanırım.

İLACA RAĞMEN TANSİYON ÇIKIYORSA...

"İlaç kullanıyorum ama tansiyonum yine de yükseliyor. Doktora gitmeli miyim?" K.P./Malatya
İlaç almanıza rağmen eğer tansiyonunuz kontrol altına alınmamışsa; ilaçlarınızı düzenlemek ya da yenilemek için tekrar doktorunuza başvurmanız gerekir. Bunun yanında;
Tansiyon ilacı kullanırken; sersemlik, kabızlık, bilinç bulanıklığı veya seksüel fonksiyon bozukluğu gibi yan etkilerle karşılaşırsanız,
Gebelik tansiyonu varsa,
Şiddetli baş ağrısı, bulantı, görme bozukluğu ve hafıza kaybı gibi şikayetleriniz varsa,
Küçük tansiyonunuz 130'un üzerine çıkarsa gecikmeden hekiminize gidiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN