Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ersoy'un İstiklâl Marşı'nı yazarken yaşadıklarını konu alan 'Âkif' filminin çekimlerine başlandı. Beykoz Kundura Fabrikası'ndaki film seti, önceki gün özel misafirleri ağırladı. Filmin setini, içerik danışmanları Prof. Dr. Yasin Aktay, Sebilürreşad Derneği Genel Başkanı ve Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, Dernek Başkan Yardımcısı Fahrettin Ergün ve CGV Mars Dağıtım Genel Müdür Serdar Can ziyaret etti. Mehmet Akif Ersoy'un torunu 'un planlanan set ziyareti ise pandemi nedeniyle gerçekleşmedi. Argon, sete görüntülü olarak bağlandı ve filmde dedesini canlandıran 'le sohbet etti. Çevrimiçi görüşmede duygusal anlar yaşandı.

'ARAPÇA DERSLERİ ALIYORUM'
BİNGÖL, Mehmet Akif Ersoy'un 78 yaşındaki torunu Selma Ersoy Argon'la yaptığı görüşme sonrası duygularını GÜNAYDIN'a anlattı...
78 yaşında torunuyla konuşmak benim için güzel bir anı oldu. Aslında kendisi sete gelmeyi çok istedi ama koronavirüs şartları sebebiyle görüntülü konuştuk. Çok mutlu oldu. "Dedem Mehmet Akif'i gençlere tanıtmak, hatırlatmak amacıyla gitmediğim, görüşmediğim yer kalmadı" dedi. O yüzden bu işi çok önemsiyor.
Film, Mehmet Akif'in o zor koşullarda 'nı yazma sürecini anlatıyor. Mehmet Akif, Kurtuluş Savaşı'nın manevi önderidir. 'in cephede askeri dehası, öbür tarafta da halkın içine karışmış aydın bir Türk milliyetçisi...

Mehmet Akif, "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın" demiş. Gençler bu cümlenin farkındadır. Bu ülke kolay gelmedi bugünlere. Gençler, bu filmle İstiklal Marşı'nın hangi duygularla, nasıl zorlu bir dönemde yazıldığını öğrenecek. Bu filmle birlikte Mehmet Akif gibi bir Türk milliyetçisini yeniden tanıyıp sevecekler.

Benim için de çok önemli çok kıymetli bir iş. Aslında çok zor bir rolün altına girdiğimin farkındayım. Ancak böylesine tarihi bir kişiliği canlandırıyor olmak bana büyük bir onur, moral ve güç veriyor. Bıçak sırtı bir rol, o yüzden çok özenli ve dikkatli çalışıyorum. Mehmet Akif özellikle şair olduğu ve camilerde Arapça vaazlar verdiği için Arapça çalışıyorum. Hocalardan bilgiler alıyorum. Çekimlere başladık. Çok yorucu geçiyor ancak iyi bir iş çıkacağını düşünüyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA