MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Japon yönetmen çekiyor

Japonya'nın Kuşimoto kıyısı açıklarında 16 Eylül 1890'da kayalıklara çarparak batan Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya'da filmini çekiyorlar.
Tarihimizin en önemli deniz faciasının filmini çekmek bir Japon yönetmene nasip oluyor. Adı; Mitsutoshi Tanaka.
Türkiye'de çekilen yerli filmlerin sayısı ve gişesi çok ama bu filmlerin çoğu kısa yoldan voliyi vurmak için yapılıyor. Adı film sadece; çoğu abuk sabuk komedi ya da korku filmi. Elbette ticari filmler de çekilmeli ama bu, üretilen filmlerin yüzde 90'ı olursa bu işte bir yanlışlık var demektir.
Geri kalan sanatsal filmler de festivallerden ödül almaya programlanmış; bireysel öyküler, oryantalist temalar falan filan...
Türk sinemasının 100'üncü yılı hiç kutlanmasın. Çünkü çekilen filmlerin çoğu; bu ülkenin kültürü, tarihi ve gerçeklerinden izler taşımıyor. Ertuğrul Fırkateyni'nin öyküsünü de Japon yönetmen çekiyor işte!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN