Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memleketimden güzel haberler alınca mutlu oluyorum. Güneş enerjisi olur mu olmaz mı diye tartışıladursun koca ülke atı alan Üsküdar'ı geçti, o kadarını söyleyeyim.
Dün İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'i telefonla aradım. Aslında arama sebebim Battalgazi ilçesinde üniversiteye ait at yetiştirme çiftliği hakkında bilgi almaktı. Ama Çelik'in sesini telefonda duyunca artık aklıma ilk "güneş enerjisi tarlası" geliyor. "Hocam güneşten bugün ne kadar faydalandınız" demeden duramıyorum.
Cemil Hoca benden daha heyecanlı. An be an bilgisayarından ne kadar enerji üretildiğini bizzat takip ediyor. "Dur hemen söylüyorum" diyerek bilgisayarına yöneliyor ve "Şu ana kadar 23.1 megawat enerji üretmişiz. Yani 7 bin liraya yakın üretim olmuş" diye anlatmaya başlıyor.
O an itibariyle saat 14.30'du ve sistem sabah 06.15'ten itibaren elektrik üretmeye başlamıştı. "Günün sonunda 14 bin liralık elektrik üretmiş oluruz" dedi. Çelik de daha önce verdiği bilgilerin doğrulanmasının sevincini yaşadı. Yani bu tarlalar üniversiteye 370 bin liralık elektrik üretimi sağlıyor, bu paranın 228 bin lirası sistemin hayata geçmesi için alınan kredinin taksitine ödeniyor gerisi de üniversiteye kalıyor. Hele böyle güneşli güzel günlerde üniversitenin kazancı ayrıca çoğalıyor.
Üniversite 21 milyon liralık yatırımın 15 milyon lirasını Ziraat Bankası'ndan kredi olarak almış, kalan kısmı da öz kaynaklarından tamamlamıştı. Telefonu kapatırken keşke diyorum içimden enerji üretmek için ülkemiz elindeki güneş gibi doğal ve sonsuz kaynakları çok daha verimli kullanabilse, tıpkı İnönü Üniversitesi'nin yaptığı gibi...

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN