Eski Vali Oğuz’a tutuklama kararı

’daki, 130 sanıklı FETÖ davasında eski Vali Memduh Oğuz için tutuklama kararı çıktı. Kararın ardından dün avukatı ile Isparta Adliyesi’ne gelen Oğuz, nöbetçi mahkemece cezaevine gönderildi

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Eski Vali Oğuz’a tutuklama kararı
1. Ağır Ceza Mahkemesi, 130 sanıklı FETÖ davasında eski Isparta Valisi Memduh Oğuz'un tutuklanmasına karar verdi. Kararın ardından dün avukatı ile Isparta Adliyesi'ne gelen Oğuz, nöbetçi mahkemeye ifade verdikten sonra cezaevine gönderildi. Oğuz, aralarında eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 52'si tutuklu, 130 sanığın yargılandığı dava kapsamında tutuklandı. Mahkeme ayrıca tutuksuz yargılanan 5 sanığa daha tutuklama, tutuklu 5 sanık hakkında da tahliye kararı verdi. Bazı sanıkların 'Bylock' programı kullandığı tespit edildi.

116 SANIK SALONA SAĞMADI
Sanık çokluğu nedeniyle mahkeme salonunun yetersiz kalması üzerine konferans salonunda yapılan ve bir haftadır devam eden duruşmaya, aralarında eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicoğlu, eski Rektör yardımcıları Prof. Dr. Şakir Şahin, Prof. Dr. Süleyman Seydi, Prof. Dr. Talip Türcan, Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper , Özcan Pınarcı, örgütün 'Isparta bölge imamı' olan Osman Demirhan'ın da bulunduğu 52'si tutuklu 64'ü tutuksuz 116 sanık katıldı. Duruşmaya, tutuksuz olarak yargılanan eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ve 6 tutuksuz sanık katılmadı. Aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7 sanığın ise firari durumda olduğu davada Cumhuriyet Savcısı Karakaya, mütalaasını verdi.

BYLOCK KULLANMIŞLAR
Mahkeme heyeti verdiği ara kararda, 'Bylock' uygulaması bulundurdukları belirlenen eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, Ali Şahin, Mustafa Tekeli, Süleyman Eser ve Ramazan Akyel'in tutuklanmasını karara bağladı. Tutuklu sanıklar eski SDÜ Rektör Yardımcıları Şakir Şahin ve Hüseyin Akyıldız ile üniversite idari personeli Ali Murat Ceyhan, Sivel Kayacan ile Şükrü Demirağ'ın da tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verildi. Tahliye edilenler için yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı getirildi. Yaklaşık 2 haftadır devam eden duruşma, 7 Kasım 2016 tarihine ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski Vali Oğuz’a tutuklama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN