Tarihi katliam özrü

’ın milliyetçi Cumhurbaşkanı Nikoliç, 8 bin Müslüman’ın öldürüldüğü ile ilgili “Diz çöküp ülkem adına özür diliyorum” dedi. Ancak “soykırım” ifadesini kullanmadı.

Giriş Tarihi: 26.4.2013 08:32 Güncelleme Tarihi: 26.4.2013 09:18
Tarihi katliam özrü

Sırbistan'dan, 1992-1995 Bosna Savaşı'nın en acı tablolarından biri olan ve tarihe Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşadığı en büyük soykırım olarak geçen Srebrenitsa katliamı ile ilgili tarihi bir özür geldi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic, 1995'te 8 bin Müslüman'ın öldürüldüğü Srebrenitsa katliamıyla ilgili kişisel olarak ilk kez özür diledi. Bosna Hersek'in BHRT kanalına konuşan milliyetçi Cumhurbaşkanı Nikoliç, "Sırbistan'ın affedilmesi için Srebrenitsa'da işlenen suçtan dolayı diz çöküp af diliyorum. Devletimiz ve halkımız adına bazı kişilerin yaptığı suçlar için özür diliyorum" dedi.

AB SÜRECİ ETKİLİ
Ancak tamamı 7 Mayıs'ta yayımlanacak olan röportajın yayınlanan kısımlarında Nikoliç'in "soykırım" ifadesini kullanmadığı görüldü. Nikoliç, "Yaşananlar bir soykrım mıydı?" sorusuna "Soykırımın hala kanıtlanması gerekiyor" dedi. Geçtiğimiz mayıs ayında cumhurbaşkanı seçilen Nikoliç, o dönem de Srebrenitsa katliamını soykırım olarak tanımayı reddetmişti. 2010'da Sırbistan Parlamentosu tarihi bir deklarasyon yayımlayarak Srebrenitsa katliamını kınadığında da Nikoliç deklarasyona destek vermemişti. Daha önce Bosna Hersek ile Sırbistan barışını desteklemeyen Nikoliç, cumhurbaşkanı olduktan sonra ise Avrupa Birliği üyeliği için siyasetini değiştirdi. Kısa bir süre önce de Avrupa Komisyonu, Sırbistan'ın AB'ye adaylık müzakerelerinin bu yıl içinde başlayabileceğini duyuran bir rapor yayınlamıştı. Nikoliç'in özründen önce de selefi Boris Tadic de Srebrenitsa katliamından dolayı özür dilemişti. Uluslararası Ceza Mahkmesi ve Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa katliamını soykırım olarak tanımlıyor.

SABAH

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi katliam özrü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz