'nin zırhlıları ''in eline geçti

Suriye ve Irak topraklarındaki hakimiyet alanını genişleten 'in belkemiği, yapımı silahlardan oluşuyor. Başbakan Haydar Abadi "Sadece Musul'da 2 bin 300 zırhlı Humvee kaybettik" dedi.

Giriş Tarihi: 2.6.2015 09:05 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 09:21
ABD'nin zırhlıları IŞiD''in eline geçti

Suriye topraklarının yarısını, Irak'ta da Ramadi ve Musul gibi önemli şehirleri ele geçiren terör örgütü 'in kullandığı silahların yapımı olduğu, Irak Başbakanı Haydar Abadi tarafından da doğrulandı. Abadi, pazar akşamı El Irakiye televizyonunda yayımlanan röportajında "Musul'un düşüşü sırasında çok fazla silah kaybettik. Sadece Musul'da 2 bin 300 Humvee (ABD yapımı zırhlı savaş cipi) kaybımız oldu" ifadelerini kullandı. Hesaplamalara göre sadece 2 bin 300 Humvee'nin fiyatı bile 1 milyar 150 bin doları buluyor. Ay başında, Irak'ın başkenti Bağdat'ın 110 kilometre yakınındaki Ramadi'yi kontrol altına alan örgüt, 150 Humvee ve 6-7 adet tankı daha ele geçirdi. IŞİD'in hızlı ilerleyişinde ve ele geçirdiği yerleri kontrol altında tutmasında Humvee'lerin önemli rol oynadığı söyleniyor. Örgüt bu araçları intihar saldırılarında da kullanıyor.

İNTİHAR HUMVEE'LERİ: 45 ÖLÜ
IŞİD militanları, dün de başkent Bağdat'ın kuzeybatısındaki bir askeri karargahı hedef aldı. Saldırıda, aralarında üst düzey emniyet birimi mensuplarının da bulunduğu 45 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Görgü tanıkları, üç adet Humvee'nin askeri karargaha dalarak infilak ettiğini, en az 55 kişinin de yaralandığını aktardı. ABD, Irak ordusunun IŞİD'e silah kaptırmasını sert bir dille eleştirse de bölgeye silah göndermeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda Bağdat yönetimine bin adet Humvee cip ve 12 adet Abrams tankı gönderilmesi planlanıyor.

IŞİD'İN KAMUFLAJ TAKTİĞİ: TÜM ŞEHRE SAKAL BIRAKTIRMAK
Irak 'ın Musul şehrini elinde bulunduran IŞİD, sakalsız sokağa çıkma yasağını dün yürürlüğe soktu. AFP'nin haberine göre; haftalar önceden dağıtılan broşürlerde belirtildiği üzere, erkeklerin sakal bırakma zorunluluğu 1 Haziran itibariyle başladı. IŞİD'in, Musul'daki tüm erkeklerin benzer bir görünüşe sahip olmasını hedeflediği söyleniyor. Böylelikle olası bir baskın anında, sivillerle militanlar görünüşlerine bakılarak birbirlerinden ayırt edilemeyecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin zırhlıları IŞiD''in eline geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz