Kendi imamlarına bile sırt çevirdiler

Paralel Yapı ABD eğitim imamı ve kardeşleri yıllarca Gülen'e hizmet etti. Ancak işyerleri yanınca Samanyolu Koleji'ndeki çocuklarını okutamaz hale geldiler. Paralel Yapı ise aileye destek olmak bir yana haciz getirdi

Giriş Tarihi: 7.6.2015 13:51 Güncelleme Tarihi: 7.6.2015 15:16
Kendi imamlarına bile sırt çevirdiler

SABAH, Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en etkili isimlerinden ve Gülen örgütüne himmet veren ailesinin, maddi darboğaza girdikten sonra cemaat tarafından nasıl yüz üstü bırakıldığını açıklıyor. Paralel Yapı'nın üst yönetiminin bir aileyi nasıl parçaladığının göstergesi olan olaydaki kilit isim Mustafa Fidan, şu anda ABD'nin New Jersey eyaletinde yurtdışından gelen öğrencilerin eğitim işleriyle ilgilenen sorumlu konumunda.

'GÜLEN SARAYI'NA GIDA YOLLUYOR
Fidan aynı zamanda, SABAH'ın bir süre önce görüntülediği Pensilvanya Saylorsburg'daki saraya da gıda gönderen Nizam adlı marketi işletiyor. Fetullah Gülen'e çok yakın bir isim olan Fidan, yapının ABD'deki eğitim sorumlusu. Ancak kardeşleri Kasım, Erol ve Kemal Fidan, vaktiyle himmet verdikleri halde Ankara'da 1993'te işyerlerinin yanmasından sonra finansal krize girince Samanyolu Koleji'nde okuyan çocuklarının giderlerini karşılayamadı ve haciz işlemine maruz kaldı. Giyim sektöründe faaliyet gösteren Kayserili aile, bahse konu yangından sonra iflasın eşiğine geldi. O vakte kadar mallarının çoğunu 'cemaat yolunda' harcayan 4 kardeşe Gülen ve üst yönetim sırtını döndü.

EĞİTİM İŞLERİ SORUMLUSU
SABAH, kardeşlerden en büyüğü olan Mustafa Fidan'ı, yaşadığı New Jersey'de görüntüledi. Fidan, kardeşleriyle birlikte iflasın eşiğine geldikten sonra Türkmenistan'a sorumlu olarak gönderilmiş. Ardından da Fetullah Gülen'e yakın bir isim olduğu için ABD'ye alınmış. Mustafa Fidan'ın Amerika kıta imamı İsmail Büyükçelebi ile de ilişkilerinin iyi olduğu belirtiliyor. Fidan'ın New Jersey'de işlettiği Nizam Market, daha çok bölgedeki Araplara ve Müslüman ülkelerden gelen göçmenlere satış yapan büyük bir market. İyi bir hatip olan Mustafa Fidan'ın, vaazları etkili olduğu için Paralel Yapı'nın üst yönetimince tutulduğu da gelen bilgiler arasında. Cemaatte vaaz verenlere 'molla grubu' deniliyor. Fidan ABD'de, Orta Asya'daki Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen öğrencilerin barınma, yeme içme ve eğitim sorunlarıyla ilgileniyor.

HİMMET ORGANİZATÖRÜ
SABAH'ın, Türkmenistan şapkası takarken ve öğrencilerin çantalarını taşırken görüntülediği Fidan, gelecekte Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi ülkelerde devlet kurumlarında yüksek konuma gelme potansiyeline sahip çocukları Gülen Örgütü ilkelerine göre yetiştiriyor. Fidan, Hidayet Karaca ve Mehmet Baransu'nun tutuklanmasından sonra ABD'de 'basına özgürlük' yürüyüşlerini de tertipleyen isim. Aynı zamanda ABD'deki Türklere ait işyerlerinden himmet bir başka deyişle Paralel vergi alınmasının da organizatörleri arasında...

"'IN KARDEŞİ" DİYE YALAN HABER YAPTIRDILAR
Mustafa Fidan'ın adı daha önce Paralel Yapı'nın dolaylı yollardan sızdırmış olduğu düşünülen manipülatif bir haberle gündeme gelmişti. Oda TV'de 11 Kasım 2010'da yayımlanan 'MİT Müsteşarı'nın kardeşi kimin hizmetinde çalışıyor' başlıklı haberde Mustafa Fidan'ın, Hakan Fidan'ın kardeşi olduğu iddia edilmişti. Bu bilgi doğru olmamasına ve MİT Müsteşarlığı, böyle bir akrabalığın kesinlikle söz konusu olmadığını açıklamasına rağmen Paralel Yapı, bu dezenformasyonlardan gayet memnun görünüyor. Hatta bu yanlış bilgiyi kullanıyor.

'BUNLARDA AHDE VEFA YOKTUR'
SABAH'A konuşan Mustafa Fidan'ın kardeşi Kemal Fidan, maddi darboğaza girmelerinden sonra Gülen örgütünün, ailelerine sırtını döndüğünü söyledi:
"Cemaatin ahde vefası yoktur. 1993'te giyim sektöründe Pırtı Mağazaları'nı işletiyorduk. O dönemde cemaate yakın olduğumuz gerekçesiyle yaftalandık. 28 Şubat sürecinin mağdurlarından olduk. İşyerimizde yangın çıktıktan sonra onca himmet ve hizmet verdiğimiz cemaat arayıp sormak şöyle dursun bizi icraya verdi. Yeğenlerim o dönemde Samanyolu Koleji'nde okuyordu. Okul masraflarını ödeyemeyince haciz gönderdiler. O dönemde kolejin genel müdürü, sonradan Paralel Yapı Ankara imamı olan Cemil Koca idi. Koca, haciz işlemlerini hiç bekletmeksizin işleme koydurdu.
Sonra kızım üniversite imtihanında Turgut Özal Üniversitesi'ni kazandı. Zamanında onlara o kadar yardımımız olduğu halde bize taksit dahi yapmadılar. Kızımı oraya yazdıramadım. Cemaatin, burslu çocuk okuttuğu da büyük bir yalandır. Paranız varsa, zenginseniz sizinle çalışırlar. Yoksa sırtlarını dönerler.
Sizin ekranlarda anlattığınız cemaatle ilgili entrika, komploların hepsi doğrudur. A Haber'deki Deşifre programına çıkan mağdurların anlattıkları doğru. Paranız varsa onlar için iyisiniz, ama sıkıntıya girince size sırtlarını dönerler. Ben bunu birebir yaşadığım için söylüyorum. Söylediklerimi ağzımdan yazabilirsiniz. Ben cemaati, Fetullah Gülen'i Hakk'a havale ettim. İnşallah bütün bunların hesabı Ahiret'te görülecek."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi imamlarına bile sırt çevirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz