İşte 'nin stratejisi

'in ilerleyişi Beyaz Saray'ı alarma geçirdi. Enbar'da yeni bir askeri üs kuracak olan , Irak'a 450 askerini daha gönderecek. IŞİD'e karşı savaşmaları için 10 bin Sünni aşiret üyesi de silahlandırılacak

Giriş Tarihi: 11.6.2015 11:37 Güncelleme Tarihi: 11.6.2015 11:38
İşte ABD'nin IŞİD stratejisi

Başkanı Barack Obama'nın G-7 zirvesinde, "'le mücadelede ABD'nin bir stratejisinin olmadığını" söylemesi üzerine Amerikan basını, Beyaz Saray'ın strateji değişikliği konusunda harekete geçtiğini iddia etti. New York Times'da yer alan habere göre ABD ordusu, Irak'ta IŞİD'in elinde bulunan Musul'a kara harekâtı planını erteleyecek. Buna karşın, geçen ay IŞİD'in eline geçen Ramadi'nin geri alınmasına daha çok ağırlık verilecek. Bu çerçevede kentin IŞİD'den temizlenmesi için Enbar vilayetine yeni bir askeri üs kuracak olan ABD ordusu, burada örgüte karşı savaşan Irak askerleri ve Sünni milisleri eğitmek için bölgeye yüzlerce uzman asker daha gönderecek. Haberde ayrıca, askeri üssün kurulacağı Enbar'da 5 bin 500 ile 10 bin arası Sünni aşiret üyesinin Ramadi'yi kuşatmak için hazırlanacağı belirtildi.

BEYAZ SARAY DOĞRULADI
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest yaptığı yazılı açıklamada bu iddiaları doğruladı. Başkan Barack Obama'nın IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede ilave eylem kararları aldığını belirten Earnest, "Başkan Obama, 450 ABD askerinin Enbar vilayetinin doğusundaki Taqaddum askeri üssüne gönderilmesini onayladı" dedi.

ABADİ'Yİ YOK SAYDI
Almanya'daki G7 zirvesinin sonunda Obama, liderlerle bir araya geldi. Ancak Obama, IMF Başkanı Christian Legarde ile yaptığı hararetli bir sohbet sırasında yanına oturan Irak Başbakanı Haydar Abadi'yi görmezden geldi. Abadi'nin tüm çabalarına rağmen Obama bir türlü Abadi'ye bakmadı. Obama ile fotoğraf çektirmek için bekleyen Abadi ise sonunda pes etti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte ABD'nin IŞİD stratejisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz