MİT TIR'larını durduran savcı 'ya gitmeye üşenmiş

’da durdurulan MİT TIR’ları için koşa koşa ilçeye giden dönemin Adana Terör Savcısı ’ın Reyhanlı’da 53 kişinin öldüğü facia ardından ilçedeki savcılar tarafından defalarca çağırılmasına rağmen sorumlu olduğu halde olay yerine gitmeye üşendiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 20.6.2015 14:54
MİT TIR'larını durduran savcı Reyhanlı'ya gitmeye üşenmiş

MİT TIR'larının 'da 1 Ocak'ta durdurulması üzerine koşa koşa ilçeye giden dönemin Adana Terör Savcısı 'ın Reyhanlı'da 53 kişinin öldüğü facia ardından ilçedeki savcılar tarafından defalarca çağırılmasına rağmen sorumlu olduğu halde olay yerine gitmeye üşendiği ortaya çıktı.

MİT TIR'I İÇİN KOŞTU

Hatay Jandarma Komutanlığı'na 1 Ocak 2014 gelen bir ihbar üzerine Reyhanlı ilçesine bağlı Özova tarım civarında bir TIR durduruldu. Yardım malzemesi dolu olan TIR'da bulunan görevlilerin MİT çalışanları olduklarını beyan etmeleri üzerine Jandarma görevlileri işlem yapamadı. Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle yetkili ve Hatay bölgesi sorumlusu olan Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, hemen bölgeye gitti. TIR'da arama yapmak isteyen Savcı Şişman, MİT görevlileri tarafından engellenince, arama yapamadığı yönünde tutanak hazırladı. Olay günü Reyhanlı'dan Adana'ya dönerken aracı ile domuza çarparak ufak bir de kaza atlatan Özcan Şişman'ın 6 Ocak 2014 günü sorumluluk alanı Hatay'ken Gaziantep olarak değiştirildi.

REYHANLI'YA GİTMEDİ

'ın 11 Mayıs 2013'de Reyhanlı düzenlenen ve 53 kişinin hayatını kaybettiği 153 kişinin yaralandığı terör saldırısında ise çok başka bir tutum sergilediği ortaya çıktı. İki ayrı bombalı saldırı da terör saldırısı olduğu için Özcan Şişman'ın sorumluluk alanındaydı. Adliye kaynaklardan edinilen bilgilere göre, MİT TIR'ları olayında Reyhanlı'ya koşan Özcan Şişman 11 Mayıs 2013'te gerçekleşen saldırı sonrasında olay yerine hiç gitmedi.

MİT TIR'larının durdurması ile ilgili soruşturma yürüten müfettişler Özcan Şişman'ın nın durdurulduğu 1 Ocak günü Reyhanlı'ya gittiğini fakat 11 Mayıs 2013 günü 53 kişinin öldüğü Reyhanlı saldırısı için ilçeye gitmediğini soruşturma dosyasına konu etti.

MÜFETTİŞLERİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Müfettişlerin tespitlerine göre Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli meslektaşları tarafından birçok kez aranıp olay yerine çağırılmasına rağmen soruşturma evrakının ilçedeki savcılarca hazırlanarak Adana'ya gönderilmesini isteyen Özcan Şişman Reyhanlı'ya gitmedi. Reyhanlı saldırısının gerçekleştikten bir gün sonra Reyhanlı Başsavcısı Hasan Yıldız ve Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestani Tezcan'ın da yurtdışına seminere gittikleri, ilçede acemi savcıların soruşturma dosyası ile baş başa kaldıkları dönemin Hatay Başsavcı Vekili Ali Doğan'ın çabaları ile saldırıya ilişkin soruşturma evrakının toparlanarak Adana Adliyesi'ndeki Özcan Şişman'a gönderildiği öğrenildi. Soruşturma dosyasına ilişkin dava Özcan Şişman tarafından açılmıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT TIR'larını durduran savcı Reyhanlı'ya gitmeye üşenmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz