Teröre karşı siber

Sıcak temasın başladığı nda yeni önlemler alınıyor. 233 milyon liraya mal olacak yeni sınırda 5 metre yüksekliğinde beton duvarlar örülecek. Karadan ve havadan gözetleme yapılacak ve sensörlerle geçişler sıfırlanacak. Son teknolojiyle tasarlanan sistem Irak'ta da uygulanacak

Giriş Tarihi: 24.7.2015 10:08
Teröre karşı siber sınır güvenliği

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın Suruç saldırısının ardından yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısında için fiziki tedbirlerin alınacağı yönündeki açıklamasının detaylarında 'kuş uçurtmayan' bir sistem var. Fiziki Güvenlik Sistemi'nin (SFGS) ayrıntılarına SABAH ulaştı. Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin illeri ile Suriye sınırı arasına inşa edilecek SFGS için oluşturulan taslağa göre sistem 10 aşamadan oluşacak. Aselsan'ın ana aktör olduğu sistem hakkında şirkete yakın kaynaklar sorularımızı yanıtladı.

BEŞ YILDIR SINIRDA DENENİYOR
Edinilen bilgiye göre sistem aslında pilot uygulama olarak Suriye sınırında dört-beş yıldır deneniyor. Sistem hem mobil hem de sabit cihazlar ve ekipmanlarla uygulanıyor. Proje kapsamında elektronik ve optik denetleme yapılıyor. Sınırda bir terminal üzerinden denetleme ve müdahale de yapılabiliyor. Termal kameralar, sensörler dışında insansız hava aracı ile alınan bilgiler bir merkeze gönderiliyor ve iki-üç kaynaktan sınır ihlali iki kez kontrol ediliyor. Böylece bir hataya mahal verilmeden denetim yapılabiliyor.

IRAK SINIRINA UYGULANACAK
Entegre sınır güvenliği olarak adlandırılan sistemde Sınır Gözetleme Sistemlerinde Otomatik Hedef Tespiti (Akıllı Gözetleme) yapılıyor. Sınır hattını ihlal eden herhangi bir tehdit, milli olarak geliştirilen hedef tespit algoritmaları ile 7 gün 24 saat kesintisiz, otomatik tespit edilebiliyor. Bu sistemin Suriye ve Irak sınırlarında uygulaması bekleniyor.

233 MİLYON TL'LİK YATIRIM
Sistemin inşaatına maliyeti en yüksek olan modüler beton duvardan başlanacak. 151 kilometrelik duvarın toplam maliyeti 114 milyon TL'yi buluyor. Örülen iki duvar arasına kurulacak asfalt devriye yolu için ise 74 milyon TL'lik bir maliyet ortaya çıkıyor. Tüm sistemin kurulması için yaklaşık 233 milyon TL'lik harcama yapılacak.

YÜKSEK GÜVENLİKLİ SET ÖRÜLECEK
İlk aşamada, sınır hattına 151 km uzunluğunda ve 5 metre yüksekliğinde taşınabilir beton duvar inşa edilecek. Beton duvarlar üzerine sınıra yönelik tehditlerin önceden tespit edilmesine yönelik 15 metre uzunluğunda gözetleme kuleleri yerleştirilecek. Beton duvarların hemen arkasında ise 5 metre genişliğinde 280 km uzunluğunda asfalt devriye yol oluşturulacak. Devriye yolunun arkasında ikinci bir korunma sağlanmasına için 56 kilometrelik güçlendirilmiş kafes tel engeli konulacak. Gaziantep'e 7, Hatay'a 23, Şanlıurfa'ya 22, Mardin'e 35 km tel engeli inşası yapılacak. Yolun aydınlatılması için ise 118 kilometrelik bir aydınlatma sistemi kurulacak. Tamamlanmasıyla, duvarlar ve güvenlik kuleleriyle korunacak sınıra yüksek güvenlikli set örülmüş olacak.

10 aşamalı taslağın detaylarına SABAH ulaştı

1 Sınır hattına 5 metre yüksekliğinde beton duvar
2 Duvarlar üzerine 15 metrelik gözetleme kuleleri
3 5 metre genişliğinde asfalt devriye yolu
4 56 kilometrelik güçlendirilmiş kafes tel engeli
5 118 kilometre aydınlatma
6 Komuta kontrol merkezleri
7 1500 metre yüksekte zeplinler
8 İHA'lar
9 Mobil gözetleme araçları
10 Asi ve Dicle nehirleri üzerinde güvenlik önlemleri

ZEPLİNLER EN UZAĞI GÖZLEMLEYECEK

Oluşturulan setin arkasında ise Komuta Kontrol Merkezleri bulunuyor. Olası bir tehdide karşı tüm emirler ve komutalar buradan verilecek. Ayrıca, sınıra havada sabit kalan ve 24 km gözetleme alanı olan zeplinler konuşlandırılacak. Bin 500 metre yükseklikte sabit kalabilen zeplinler sayesinde sınırın en uzak ve kritik noktaları gözlemlenebilecek.

İLK MEYVESİNİ VERDİ

Ankara sınırdan illegal geçişlere ilişkin ek tedbirler alırken, mevcut sistemler sayesinde sınırda yakalanan kişi sayısında önemli oranda artış sağlandığı öğrenildi. 2014'te illegal geçiş yapmaya çalışırken yakalanan kişi sayısı 70 bin iken, sadece 2015 yılının ilk 6 ayında yakalanan kişi sayısı 54 bine ulaştı. Güvenlik tedbirleri meyvelerini vermeye başladı. Buna göre, 2014'te yasadışı geçiş sayısı 5 bin 450 iken 2015'in ilk 6 ayında 9 bin olay gerçekleşti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre karşı siber sınır güvenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz