Polis yakaladı hâkimler bıraktı

Siirt'te ve gençlik yapılanmasının tırmandırdığı terör olayları seçim döneminde arttı. Bölgede korku salma ve 'ye barajı geçirtme amacı taşıyan eylemlerde çok sayıda terör örgütü üyesi ve sempatizanı gözaltına alındı. Ancak somut deliller ve görüntüler bulunmasına karşın, savcının tutuklama istediği bu şüpheliler, Siirt Adliyesi'nden birer birer serbest kaldı.

Giriş Tarihi: 31.7.2015 09:52 Güncelleme Tarihi: 31.7.2015 11:01
Polis yakaladı hâkimler bıraktı

Hâkimler, molotof kokteyli, havai fişek ve daha birçok patlayıcı maddeyle Siirt sokaklarını savaş alanına çeviren terör örgütü yandaşlarının eylemlerini "özgürlük" olarak değerlendirdi. Bu kapsamda, ilk olarak, Yeni Mahalle eski Devlet Hastanesi civarında kimlik kontrolü yaptıkları MOBESE kameralarıyla tespit edilen 7 terör örgütü üyesi sevk edildikleri mahkemece serbest bırakıldı. Ardından, 'nın gençlik yapılanması 'nin üst yöneticilerinden Y.K ve B.K. silahlı eylem hazırlığındayken, talimatları doğrultusunda hareket eden M.A. da hendek kazarken silahlarıyla birlikte yakalandı. Bu 3 kişi de tutuklanma talebiyle sevk edildikleri nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Yine sokak olayları için hazırlık yapılan ve malzeme üretilen bir örgüt evine yönelik operasyonda ise çok sayıda molotof kokteyli ve malzeme ele geçirildi. 1 silah, 130 kamuflaj yelekle birlikte yakalanan YDG-H üyesi H.K. ve M.B. de savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemeden serbest kaldı. Öte yandan, çocukları kaçırılan ailelerin şikâyeti ve ihbarı üzerine 'li Siirt Belediyesi Meclis Üyesi Şemsettin Aykaç ve Mehmet Emin Koyuncu terör örgütünün dağ kadrosuna eleman kazandırdıkları gerekçesiyle tutuklandı. Ancak aynı soruşturmada gözaltına alınan S.A. ve C.T. ise serbest bırakıldı. Siirt-Eruh yolunda yol kesip kimlik kontrolü yaptığı tespit edilen yüzü maskeli 5 YDG-H'li de serbest kaldı.

PARALEL İDDİASI
Polisin titizlikle yürüttüğü operasyonlar sonucu yakalanan 19 kişinin serbest kalma kararlarının tamamının altında karı-koca olan hâkimler Selda Şerefli Ülker ve Umut Murat Ülker ile Özgür Kemal Kartal'ın imzasının bulunması ise dikkati çekti. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 2015 yaz kararnamesiyle Denizli'nin Çal ilçesinden Siirt'e atanan Ülker çifti ile Hatay'ın Hassa ilçesinden gelen Kartal'ın Paralel Yapı ile bağlantılı olduğu öne sürüldü. SABAH'ın telefonla kendilerine ulaşmaya çalıştığı hakimler dönüş yapmadı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis yakaladı hâkimler bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz