’ın ’deki ‘abisi’ çıktı

Taraf’ın eski yayın yönetmeni tutuklu hakkında ifade veren bir tanık, ’nün üst düzey isimlerinden ’nın, sık sık gazeteye gidip Altan’a yazı yazdırdığını anlattı

Giriş Tarihi: 3.10.2016 12:29
Ahmet Altan’ın FETÖ’deki ‘abisi’ Alaaddin Kaya çıktı
Ahmet ve Mehmet Altan'ın tutuklandığı soruşturması kapsamında savcılığa ifade veren bir tanık, FETÖ'nün önemli ismi 'nın sık sık Taraf gazetesine gidip 'a yazı yazdırdığını söyledi. "Darbeye teşebbüs" ve "terör örgütü üyeliği" suçlarından tutuklanan Ahmet Altan'la ilgili olarak İstanbul Savcılığı'na başvuran ve kimliği gizli tutulan tanık, ifadesinde, "Alaaddin Kaya Taraf'a sık sık giderdi. Mehmet Baransu ile görüşürdü. Bir şeyi yazdırmak istediği zaman Ahmet Altan ile görüşüp ona yazdırıyordu. Kaya, Baransu ile de görüştükten sonra gündemi etkileyen haberleri Mehmet Baransu'nun yaptığına şahit oldum" dedi.

GAZETEYE MADDİ DESTEK
Kaya'nın 2014'te, zor durumda kalan Taraf gazetesine yardım ettiğini de anlatan tanık, Kaya'nın 600 adet, gazete basımında kullanılan kalıbı Taraf'a bağışladığını anlattı. Ahmet Altan'ın tutuklandığı mahkeme kararında, Taraf gazetesinin, FETÖ mensuplarının silahlı kuvvetlerde etkin olması için yürütülen Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast, Poyrazköy gibi davaları yürüten yargıdaki FETÖ mensupları ile irtibatlı olarak kamuoyu oluşturmak amacıyla habercilik dışında yayınlar yaptığı vurgulanmıştı. Altan'ın Genel Yayın Yönetmeni olarak çıkan haberlerden sorumlu olduğu ifade edilen kararda, "Yapılan yayıncılık tarafsız ve objektif haber verme anlayışının dışında icra edildiğinden suçun niteliği gereği zaman aşımı sürelerinin uygulanamayacağı açıktır" denilmişti.

FETÖ'YE HİZMET
Kararda, Taraf gazetesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin itibarsızlaştırılması yönünde çok sayıda gazete manşetlerine yer verildiği belirtilerek, "Özellikle dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması sürecinde yapmış olduğu yayınlar nedeniyle hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Genelkurmay Başkanı hakkında kamuoyu oluşturulduğu değerlendirildiğinde, FETÖ'nün amaçları doğrultusunda yayın yapan gazete ve genel yayın yönetmeni şüphelinin FETÖ'nün gayesinde hizmet ettiği değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.


Balıkesir'de yakalanmıştı
Fetullahçı örgütün önemli isimlerinden olan Zaman gazetesi eski imtiyaz sahibi Alaaddin Kaya, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında geçtiğimiz günlerde Balıkesir'de yakalanmıştı. Kaya'nın Edremit'te yeğeninin arkadaşına ait bir villada aylarca saklandığı anlaşılmıştı. Kaya'nın yakalandığında yanında 45 bin dolar para olduğu ve cep telefonu kullanmadığı, tablet üzerinden haberleştiği tespit edilmişti. Kaya, FETÖ hakkında açılan "çatı dava"da sanık olarak yargılanıyor.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet Altan’ın FETÖ’deki ‘abisi’ Alaaddin Kaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz