Türkiye ile mülteci anlaşması çökerse kaos yaşanacak

Ankara'dan Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin tanınmaması durumunda Türkiye'nin AB ile yaptığı mülteci anlaşmasından çekileceği uyarıları yapılırken Alman Spiegel dergisine göre "Türkiye-AB anlaşması çökerse Yunan adalarında kaos yaşanacak."

Giriş Tarihi: 19.10.2016 14:53 Güncelleme Tarihi: 19.10.2016 15:23
Türkiye ile mülteci anlaşması çökerse kaos yaşanacak

Söz konusu anlaşmanın arkasındaki "" olarak nitelenen Avrupa İstikrar Girişimi (ESİ) Başkanı Gerald Knaus "derhal önlem alınmazsa anlaşma çökecek" uyarısında bulundu. Knaus, Yunanistan'daki aşırı kalabalık olan kampların patlamak üzere olduğunu, böyle bir durumda bir kaos yaşanacağını söyledi.

Gerald Knaus, Türkiye ile anlaşmanın çökmesi durumunda "yüz binlerce mültecinin denizden ve kuzey sınırından Yunanistan'a ulaşacağını belirterek "Balkanlar, mülteciler, kaçakçılar, sınır muhafızları ve askerler için bir muhabere alanına dönüştürülecek. Bu da, Avrupa'nın iltica politikasının sonu olabilir" uyarısını da yaptı.

Greek Reporter tarafından yansıtılan yazıda Ağustos ve Eylül'de 6 bin 527 mültecinin Ege'den geçtiği, bu rakamın Mayıs ve Haziran'daki düzeyin bir tan fazla olduğu belirtildikten sonra "Türkiye'de Temmuz ayında gerçekleştirilen girişimi, birçok kişinin artık iş bulamayacağı için ülkeden çıkmak istemelerine yol açtığı, personel kıtlığı Türk sahillerinde devriyeleri azaltırken bu güçleri daha az etkin hale getirdiği" iddia edildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile mülteci anlaşması çökerse kaos yaşanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz