İhracat yapan firmaların 1 ila 5 yetkilisine verilecek

’nın 15 ihracatçıya vereceği un ayrıntıları belli olmaya başladı. Buna göre son üç yılda 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firmaların 1 ila 5 yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

Giriş Tarihi: 24.10.2016 10:20 Güncelleme Tarihi: 24.10.2016 11:25
İhracat yapan firmaların 1 ila 5 yetkilisine yeşil pasaport verilecek

1 MİLYON DOLAR VE ÜZERİ

2 yıl süreyle ihracatçı şirketlere verilecek yeşilpasaportun şartlarını netleştirdi. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre son üç yılda ortalama 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firma sahibi ve/veya çalışanlarına 1 ila 5 arasında verilecek. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ihdas edilmesine ilişkin teknik çalışmayı tamamlayan Ekonomi Bakanlığı, Bakanlar Kurulu Karar taslağını İçişleri Bakanlığına gönderdi.

DEVLERE 5 PASAPORT

Buna göre, son 3 takvim yılı itibariyle, yıllık ortalama ihracatı 1 milyon ile 10 milyon dolar arasında olan firmalara 1 adet yeşil pasaport verilecek. Koç ve Sabancı gibi büyük holdingler ise yıllık ihracatları milyon doları çok çok aştığı için 5 adet yeşil pasaport alma hakkına sahip olacaklar.

RAKAMA GÖRE SAYI ARTIYOR

İhracatı 10 ile 25 milyon dolar arasında olanlara 2; 25 milyon ile 50 milyon dolar arasındakilere 3; 50 ile 100 milyon dolar arasındakilere 4; 100 milyon dolar üzerinde olan firmaların ise 5 yetkilisine hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) verilebilecek.Ekonomi Bakanlığı'nın yaptığı hesaba göre bu şartlarda yaklaşık 15 adet yeşil pasaport verilebilecek.

SUÇ İŞLEYENE YOK!

İhracat şartını yerine getiren her şirkete yeşil pasaport verilmeyecek. Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmayan kişiler iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport alabilecek. Türkiye'de 3. dereceyi geçen tüm kamu görevlileri ile eski milletvekili, bakanlar ile görevdeki belediye başkanlarına yeşil pasaport veriliyor. Halen yaklaşık 1.6 milyon kişide yeşil pasaport bulunuyor.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

6278 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin torba yasaya, eklenen hükümle ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi mümkün hale gelmişti. Ancak uygulamanın başlayabilmesi için Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat yapan firmaların 1 ila 5 yetkilisine yeşil pasaport verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz