’si ile ABD’si arasında çok fark var”

TBMM Adalet Komisyonu ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 'nin Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili tavrının değiştiğini belirterek, "İrade dönüşüyor.

Giriş Tarihi: 2.11.2016 10:25 Güncelleme Tarihi: 2.11.2016 11:11
“15 Temmuz ABD’si ile 1 Kasım ABD’si arasında çok fark var”

TBMM Adalet Komisyonu ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 'nin Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili tavrının değiştiğini belirterek, "İrade dönüşüyor. FETÖ ile ilgili 'daki ABD'nin tavrı ile 'daki ABD'nin tavrı aynı değil" dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Gülen'in iadesi için ABD'ye yaptığı ziyaret ekibinde yer alan İyimaya izlenimlerini anlattı. Gülen'in iadesi konusunda ABD'nin tavır değişikliği içinde olduğunu belirten İyimaya, şöyle dedi: "ABD'de yapılacak seçimlerin ardından süreç daha da netleşecek. 15 Temmuz ABD'si ile 1 Kasım ABD'si aynı değil. İadesi ve yargılanması konusunda yumuşadıklarını gördük. Basının bile tavrı değişti. Bugüne kadar Türkiye'den giden hiçbir bakana böylesine bir ilgi yoktu. Adalet Bakanı'nın basın toplantısına büyük bir ilgi vardı. Çok net sorular soruldu."

'İADESİ 5 YILI BULABİLİR'
ABD'ye giden heyette yer alan, TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da, "İade ya da iade talebinin reddi yönünde karar çıkabiliyor. Bunlara karşı temyiz hakkı var. İade süreci en az 5 yılı buluyor. Bu süreç, orada yaptığımız gözlemlerle 5 yıl ile 10 yıl arasında bir süre tutuyor. Mahkeme iade kararı verse, bu temyizden geçse bile son sözü ABD Dışişleri Bakanı söylüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
“15 Temmuz ABD’si ile 1 Kasım ABD’si arasında çok fark var”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz