Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minibüsçülere ceza yağmuru

Giriş Tarihi: 6.10.2013

Emniyet'in biriken trafik cezalarını toplu göndermesi minibüsçüleri mağdur etti. Başkan Hacı Bekir Gani, "Bayram bize zehir oldu" dedi

Emniyet'in biriken trafik cezalarını ödenek sıkıntısı nedeniyle toplu biçimde göndermesi, esnafı isyan ettirdi. Ankara Minibüsçüler Odası Başkanı Hacı Bekir Gani, esnafın son 15 gün içinde 20-40 trafik cezasıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Esnafımız yüklü cezalar nedeniyle büyük maddi sıkıntı içine girdi. Bayramımızı zehir ettiler. Birçok arkadaşımız bu cezalar yüzünden kurban bile kesemeyecek noktaya geldi" dedi.

KEYFİ CEZA BIKTIRDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün ödeneklerden dolayı şimdiye kadar göndermediği cezaları toplu biçimde esnafın adreslerine yolladığını aktaran Gani, "Esnaf arkadaşlarımız büyük bir maddi sıkıntı yaşıyor. Bazı insanların araç plakalarına arkadan yazdıkları cezalar büyük sıkıntı yaratıyor. Yolda kaza olunca ya da tıkanınca bazı minibüsçüler ara yolları kullanıyor. Bu nedenle fahri trafik müfettişlerinden de çok sayıda ceza yiyorlar" diye konuştu.

'BANA BİLE 12 CEZA GELDİ '
Başkan Gani, kendi minibüsüne de son 15 gün içinde 12 ceza geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Benim minibüsüme de 15 günde önce 5 trafik cezası geldi. Bunların tutarı 1700 lirayı buluyor. Bu cezayı ödedim. Ertesi günlerde yeniden 7 cezayla karşılaştım. Bazı esnaf arkadaşlarımıza 30-40 ceza geliyor. Ceza tutarları 4-5 bin lirayı buluyor. Dünyanın gelişmemiş ülkelerinde bile böyle bir uygulama yok. Sadece minibüsçülere değil taksicilere de çok sayıda ceza yazılıyor. Bunu anlamak mümkün değil. Gelecek günlerde daha kaç tane ceza gelecek endişesi yaşıyoruz."

"YÜZ YÜZE YAPILMALI"
Aynı suç için kimi zaman 3-4 ayrı noktada ceza yazıldığından yakınan Gani, bunun plakaya ceza verilmesinden kaynaklandığını söyledi. Gani, "Örneğin bir güzergah üzerinde minibüsçü ayakta yolcu aldı. Önce ilk noktadaki polis ekipleri bu aracın plakasına ceza yazıyor. Güzergah üzerinde kaç ekip varsa diğerleri de aynı suç için ceza gönderiyor" dedi. Cezalar nedeniyle esnafın kurban dahi kesemeyeceğinden dert yanan Gani, "Mağduruz. Cezaların plakaya değil, bire bir araçlar durdurularak yüz yüze yazılmasını istiyoruz. Cezaların toplu gönderilmesine de karşıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minibüsçülere ceza yağmuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN