Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşın ipotek derdi

Giriş Tarihi: 22.10.2013

İpotekli ev sahibi olanlar, "borç bitti" yazısı almak için günlerce bekliyor. İpoteğin yalnızca banka tarafından kaldırılması ise sıkıntı yaratıyor

İpotekli ev sahibi olup, bankaya borcunu ödeyen vatandaş, bürokrasi mağduru oldu. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, yeni genelge çerçevesinde ipoteğin ancak banka aracılığıyla kaldırılabildiğini, bunun da gecikmelere neden olduğunu söyledi. Taylan, "Vatandaş bu nedenle mağdur. 'Borç bitti' yazısı ya banka memuru aracılığıyla ya da posta yoluyla tapu dairelerine gönderiliyor. Ayrıca birçok kişi ipotek fek harcını yatırması gerektiğini bilmiyor. Mağduriyetin önlenmesi şart" dedi.

YENİ GENELGE SORUN YARATTI

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yeni bir genelge çıkardığını hatırlatan Taylan, bu düzenleme nedeniyle ipotekli konutlarda sıkıntı yaşandığını söyledi. Taylan, "Önceden vatandaş borcunu ödemişse ya da gayrimenkul üzerinde ipotek işlemi varsa bankaya bunu ödediğinde 'borç bitti' yazısını alıp, tapudan ipoteğini fek edebiliyordu. Yeni genelgeyle bu sistem değişti. Artık vatandaş ipoteğini kendisi kaldıramıyor. İlgili bankanın memurunun ya elden ya da posta yoluyla ilgili evrağı tapuya göndermesi gerekiyor" diye konuştu.

GECİKME 20 GÜNÜ BULUYOR
Yeni düzenleme çerçevesinde bankaların genellikle posta yolunu tercih ettiğini, bunun da 15-20 günlük gecikmelere neden olduğunu vurgulayan Taylan, "İpoteğin kalkması için bankaya yatırılan 16.90 lira tutarında bir harç var. Vatandaş bunu bilmiyor. Banka da bu harcı yatırmadığı için 'borç bitti' yazısı posta yoluyla tapu dairesine ulaşsa da yeniden bankaya gönderiliyor. Bu nedenle süreç iyice uzuyor. Vatandaş söz konusu konutu satacaksa ya da başka bir işlem yapacaksa uzun süre beklemek zorunda kalıyor" dedi. Taylan, Türkiye'deki konutların büyük bölümünün ipotekli olduğunu, her geçen gün ipotekli konut sayısının arttığını belirterek, "Banka kredisiyle alınan konut sayısı 300 binin üzerinde. İpotekle ilgili bürokrasinin uzaması çok sayıda kişiyi etkiliyor. Borcunu ödeyen vatandaşın ipoteğinin kısa sürede kaldırılması için sistemin kolaylaştırılması şart. Emlak danışmanlarımız vatandaşı bilgilendiriyor ancak sıkıntının aşılması için yeni bir düzenleme yapılmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşın ipotek derdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN