Ceza itirazları kabul edilmedi

Taksicilerin geç ve toplu gönderilen trafik cezalarına ilişkin mahkemeye yaptıkları itirazlar kabul edilmedi

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Taksicilerin, ödenek yetersizliği nedeniyle son dönemde geç ve topluca gönderilen trafik cezaları için mahkemeye yaptıkları itirazlar kabul edilmedi. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, toplu gönderilen cezalar nedeniyle esnafın mağdur olduğunu vurgulayarak, "Bir suç için 5 ayrı ceza yiyen esnaf var. Bir arkadaşımıza 126 ceza gelmiş. Mahkeme itirazı dahi kabul etmiyor; siyasi çözüm bekliyoruz. Bu cezalar ya affedilsin ya da yapılandırılsın" dedi.

20 BİNİN ÜSTÜN DE BAŞVURU

Yiğiner, trafik mahkemelerine söz konusu cezalar nedeniyle 20 binin üzerinde müracaat geldiğini, bunun büyük bölümünü de şoför esnafının başvurularının oluşturduğunu söyledi. Ankara'da son bir yılda şoför esnafına 500 binin üzerinde ceza yazıldığını kaydeden Yiğiner, "Polis memurlarının plakalara yazdıkları ceza adil değil. Tek bir suç için 4-5 ayrı noktada ceza yazılıyor. Taksiciye 'durak dışında yolcu indirdin', 'yolcu aldın' diye ceza gönderiliyor. Böyle bir şey olmaz" diye konuştu.

'Arkadan ceza yazılmasın'
Bazı esnafa 100-130 ceza geldiğini, yarım saat içinde 4 ceza yiyen esnafın bulunduğunu aktaran Yiğiner, şöyle devam etti: "Polisin görevi suçun oluşumunu engellemek. Polis bir kenarda bekliyor, esnaf suçu işliyor. Arkadan ceza geliyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Trafik cezaları hiçbir şekilde arkadan yazılmasın. Suç işleyen şoför varsa araç durdurulsun, bire bir kişi uyarılarak ceza verilsin. Böyle olursa tek suç için 4-5 ceza olmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceza itirazları kabul edilmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN