Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 milyar dolara yakın ihracat

Ankara'nın ilk on aydaki ihracatı, yüzde 11 artarak 5.9 milyar doları buldu. Sıralamada 5'inci olan Başkent, en azla ihracatı Çin'e yaptı. Daha sonra Irak ve ABD geldi

Yeni teknolojilerle her geçen gün üretimlerini çeşitlendiren Ankaralı sanayiciler, ihracatın da şampiyonları arasında yer alıyor. Ankara, yılın ilk on aylık döneminde 6 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdi. İhracatta bir önceki yıla göre yüzde 11'lik artış gözlendi. İhracat sıralama- sında 5'inci olan Ankara, en fazla ihracatı Çin'e yaptı. Çin'in ardından Irak ve ABD geldi. Sektör bazında ise kimyevi maddeler, makine ve maden başı çekti.

İHRA CAT HIZ KE SMİYOR

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) kayıtlarına göre, Başkent'in ocak-ekim dönemindeki toplam ihracatı 5 milyar 896 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ankara, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 11 oranında artırdı. 2012 yılının ilk on ayında Başkentli sanayiciler 5 milyar 316 milyon dolarlık ihracat yapmıştı. Ankara, ihracat sıralamasında İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir'in ardından 5'inciliği aldı.

EN ÇOK ÇİN 'E MAL SATTIK

Başkentli sanayiciler, en fazla ihracatı Çin'e gerçekleştirdi. Ankara, dünya devi Çin'e on aylık dönemde 596.7 milyon dolarlık mal sattı. Çin'e yapılan ihracat, geçen yıla göre yüzde 49'luk hızlı bir artış gösterdi. Çin'in ardından 527 milyon dolarlık ihracatla Irak, 414.1 milyon dolarlık ihracatla ABD geldi. Irak'a on aylık dönemde yapılan ihracat yüzde 8.8 artarken, ABD'ye gerçekleştirilen ihracatta aynı oranda gerileme gözlendi. Azerbaycan, İtalya, Almanya, Yunanistan ve İngiltere de Ankara'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında yer aldı.

KİMYEVİ ÜRÜN ÖNDE
Ankaralı sanayicilerin yurtdışına en fazla gönderdiği ürünlerin başında kimyevi maddeler geliyor. Başkent'in on aydaki kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı yüzde 10.2 artışla 1 milyar 110.6 milyon dolara çıktı. Daha sonra 823 milyon dolarla makine ve aksamları, 636.3 milyon dolarla maden ve metaller geldi. Makine ihracatı yüzde 5.3 artarken, maden ihracatındaki artış yüzde 84'ü buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 milyar dolara yakın ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN