Paralel AVM'ye dev operasyon

Emniyeti Sincan'daki Paralel AVM'ye 20 kişinin gözaltına alındığı operasyonla "dur" dedi. AVM yöneticileri nitelikli dolandırıcılıkla suçlanıyor

Paralel AVM'ye dev operasyon
'nın aylarca gündemden düşürmediği Sincan'daki Paralel vurguna Emniyeti el koydu. Paralel Örgüt'e rant sağlamak için yapılan Sincan Alışveriş ve Kültür Merkezi yöneticilerine, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından operasyon düzenlendi. Aralarında Sincan Sanayicileri ve İşadamları Derneği (SİSİAD) ile Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği yöneticilerinin bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

BAŞBAKANLIK RAPOR HAZIRLADI

Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği, 2008 yılında üzerinde cami, Kur'an kursu ve Sincan İmam Hatip Lisesi'nin bulunduğu Sincan'ın en değerli arazisini büyük bir cami, imam hatip lisesi ve Kur'an kursu yapmayı taahhüt ederek belediyeden 2 milyon TL'ye satın aldı. Sincanlıların büyük tepki gösterdiği, eylemler düzenlediği pazarlığın ardından dernek yöneticileri Sincan AVM'nin inşasına başladı. Yaklaşık 3 ay süren takip, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve İçişleri Bakanlığı bilirkişi raporları ile MASAK raporlarının incelenmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla harekete geçen mali polis, SİSİAD ile Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği yöneticilerinin aralarında olduğu 20 kişiyi gözaltına aldı.

PARALEL DERSHANEYE BAĞIŞ
Dernekler Kanununa muhalefet, ihaleye fesat karıştırma ve nitelikli dolandırıcılıkla suçlanan zanlılar arasında SİSİAD Başkanı Hasan Toprak ile eski başkan P.V. de bulunuyor. Gözaltına alınan zanlılardan 7'si emniyetteki sorgularının ardından serbest kalırken, Toprak ile birlikte 12 zanlının sorgularının sürdüğü öğrenildi. Zanlıların Paralel'e ait bir dershanenin Sincan şubesine dernek kasasından usulsüz para aktardıkları da iddia edildi.

TRİLYONLUK VURGUN

Soruşturma kapsamında 2 kişi hakkında daha yakalama kararı bulunduğu, bu kişilerden birinin hastanede tedavi gördüğü, diğerinin ise arandığı bildirildi. Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği yönetimi, cami ve imam hatip lisesini yıkıp taahhütünü yerine getirmek yerine araziye tanesine 2 milyon lira değer biçilen 166 iş yerinin bulunduğu alışveriş merkezini inşa ederek trilyonlarca liralık vurgun planlıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel AVM'ye dev operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN