CDU/CSU koalisyona yeşil ışık yaktı

Giriş Tarihi: 15.12.2017 10:22
CDU/CSU koalisyona yeşil ışık yaktı
Almanya'da Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Büyük Koalisyon kurmak adına ilk görüşmeyi önceki aksam yaptı. Görüşme sonucunda CDU/CSU, SPD ile müzakerelere baslama kararı alırken, SPD bu kararı bugün verecek. SPD'nin de müzakerelere yeşil ısık yakması bekleniyor. Hıristiyan Birlik tarafından yapılan açıklamada SPD ile "açık, güvene dayalı bir görüşme" yapıldığı vurgulandı.

SPD TABANA SORACAK
Açıklamada, "Politikacılar, SPD ile istikrarlı, sağlam bir hükümet kurulabilmesi için müzakerelere baslamaktan yana görüş bildirdiler" denildi. Görüşmeye Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Baskanı ve Başbakan Angela Merkel, Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Baskanı Horst Seehofer ve SPD Genel Baskanı Martin Schulz'un yanı sıra meclis grup başkanları Andrea Nahles (SPD), Volker Kauder (CDU) ve Alexander Dobrindt (CSU) katıldı. SPD, müzakerelere baslamaya onay verse dahi, hazırlanacak koalisyon sözleşmesini delegelere onaylatma kararı almıştı.<

Öte yandan SPD'nin ve Sol Parti'nin eski genel başkanlarından Oskar Lafontaine, SPD'yi "ürkek ve endişeli" davranmakla eleştirdi. Lafontaine erken seçim olasılıklarına ilişkin olarak da erken genel seçime karsı olduğunu belirtti ve "Sonuçta yine aynı simalar, aynı politikalarla seçmen karsısına çıkacaklar. Sonuç çok farklı olmaz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CDU/CSU koalisyona yeşil ışık yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN