PKK, Belçika’da havasını aldı

Belçika’da Yargıtay, PKK üyeleri Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın aralarında bulunduğu 36 kişinin “terörle mücadele” çerçevesinde yargılanmalarının önünü açtı

Giriş Tarihi: 15.2.2018 09:57
PKK, Belçika’da havasını aldı
Belçika Federal Savcılığı'nın, istinaf mahkemesi tarafından alınan "PKK'lılar terörden yargılanamaz" yönündeki kararına itirazını, Yargıtay karara bağladı.

Dosya, soruşturma dairesine iade edildi. Yargıtayın, vermiş olduğu karar doğrultusunda, PKK terör örgütünün Avrupa'daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kisi terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanabilecek.

Kasım ayında, Belçika Federal Savcılılığının temyiz mahkemesine yaptığı itirazda, "silahlı mücadele ve terör örgütü" ayrımı yapan ilgili kanunun PKK'lılara uygulanamayacağı belirtilmişti.

Savcılığın 2015'te sunduğu iddianamede PKK üyeleri, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yastakileri ailelerinden koparttıktan sonra Belçika'nın yanı sıra Yunanistan ve Irak'taki kamplarda eğitim vermekle suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da bulunuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK, Belçika’da havasını aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN