Tek tek bırakıyorlar

gizli servisi, aşırı sağa kalkan oluyor, dava açılmasını engelliyor. Neo-Nazilerle iç içe olan ajanların yargılanmasına izin verilmiyor, sanıklar küçük cezalarla bir bir serbest kalıyor

Giriş Tarihi: 5.4.2019
Tek tek bırakıyorlar
Almanya'da büyük bir Neo-Nazi yapılanması olmasına rağmen gizli servisin de baskısıyla, bir şekilde veya tesadüfen deşifre edilen Neo-Naziler tek tek aklanıyor. NSU sanıkları olduğu gibi, olayla ilişkisi olabileceğinden şüphe duyulan isimler hakkında hiç soruşturma bile açılmadı.

GİZLİ BİR EL KORUYOR
BUNDAN cesaret alan Neo-Naziler, önce Türk avukat Seda Başay Yıldız'a gönderdiği tehdit mektuplarını şimdi her yere göndermeye başladı. Neredeyse her skandalın, her taşın altından, Alman gizli servislerinin koruması altında bulunan kişi ve gruplar çıkıyor. İşte gizli servisin ve derin devletin el ele akladığı isimlerden bazıları:

SUİKASTÇI BÖYLE YIRTTI
FRANCOA.: Viyana Havaalanı'nda silah yakalattı. Sahte isimle mülteci kılığına girerek, suikast planladı. Federal Başsavcılık terör soruşturması açtı. Gizli el araya girdi, zanlı terör suçundan aklandı.

9 TÜRK ÖLDÜ SORGUSU BİLE YAPILMADI
MALTER.: Neo-Nazi örgüt Lunara'nın başkanı. Ludwigshafen'de 9 Türk'ün öldüğü binayı kundakladığından şüphe duyuluyor. Sorgulanmadı, yargılanmadı. NSU çevresindeki isimlerle ilişkisi üzerinde hiç durulmadı. (Fotoğraf: Recherche Nord)

BAŞ SANIĞA ÖDÜL GİBİ HAPİS BAŞ SANIĞA ÖDÜL GİBİ HAPİS
BEATE ZSCHAEPE: "Susmak için teslim olmadım" dedi, konuşacağını ima etti. Gizli bir el araya girdi, Zschaepe bildiklerini anlatmadı, mahkemede sustu. Ömür boyu aldı. İşbirliği sayesinde dilediği cezaevine nakledildi.

İŞLEDİĞİ SUÇ 120 YIL GİZLİ KALACAK
ANDREAS TEMME: NSU'nun bilinen son Türk kurbanı Halit Yozgat öldürüldüğü sırada olay yerindeydi. Yalan söylediği bariz ortada olmasına rağmen hiç yargılanmadı. Öylesine ifadesi alındı, yalanlarına göz yumuldu. Dosyasına "120 yıl gizli" şerhi konuldu.

NSU'NUN KİLİT İSMİ RALF 6.5 YILDA ÖZGÜR
RALF WOHLLEBEN: NSU örgütünün cinayetleri işlediği silahı temin etti. 9 cinayete yardım etmekten yargılandı. 12 yıl istendi, 10 yıl ceza aldı. 6,5 yıl yattı. Geriye kalan cezasını çekmeden serbest kaldı.

NEO-NAZİLERİN
ALKIŞLADIĞI KARAR
ANDRE EMINGER: Bombalı eyleme yardımcı olmak, gasp ve terör örgütüne yardım ve yataklıktan yargılandı. Savcı 12 yıl istedi. Mahkeme 2,5 yıl verdi. Kararı Neo- Naziler duruşma salonunda alkışladı. Eminger serbest bırakıldı.

'KONUŞACAĞIM' DEDİ HEMEN SONRA ÖLDÜ
FLORIAN HEILIG: "NSU hakkında bildiklerimi anlatmak istiyorum" dedi. Yolda giderken fikir değiştirdi, intihar ettiği açıklandı. Bir sürü gariplik olmasına rağmen gizli servis "aşk acısı" dedi. Aile karşı çıktı ama gizli servis dosyayı kapattı.

GİZLİ ŞEKER ÖLÜM BAHANESİ OLDU
THOMAS RICHTER (MUHBIR
CORELLI): NSU'nun en yakınındaki isimlerden biriydi. Esrarengiz şekilde ölü bulundu. "Gizli şekeri varmış" denildi, dosyası kapatıldı. Herkes inandı. (Fotoğraf: Torsten Hahnel / Miteinander e.V.)


İsmail EREL/FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek tek bırakıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN