Başörtüsüne de hassas olun

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi , “Kipa takma özgürlüğü hassasiyetini başörtülü Müslüman kadınlar için de beklemek en doğal hakkımızdır” dedi

Giriş Tarihi: 3.6.2019
Başörtüsüne de hassas olun
Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, büyükelçilikte Federal Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Oliver Wittke, STK'lar, işadamları, siyasiler ve Alman konukların davetli olduğu bir iftar yemeği verdi. Büyükelçi Aydın konuşmasında, farklı yaklaşımlara dikkat çekerek, "Din ve inanç özgürlüğü konusunda bir hiyerarşi inşa edilmesi yanlıştır" uyarısında bulundu.

"EN DOĞAL HAKTIR"
Aydın, "Basının, toplumun ve siyasetin kamuya açık alanlarda kipa takma özgürlüğü hassasiyetini, tramvaylarda saldırıya uğrayan başörtülü bayanlar için de göstermesini beklemek Müslümanların en doğal hakkıdır. Bu talep çeşitli şekillerde saldırıya uğrayan, kundaklanan ibadet yerleri bakımından da geçerlidir. Bu alanda çifte standartlı bir yaklaşıma herkesin karşı durması gerekir" diye konuştu.

ENDİŞE DUYUYORUZ
Camilere ve Müslümanlara yönelik artan saldırılar karşısında Alman kamuoyunun daha duyarlı olmasını beklediğini belirten Aydın, "Müslümanlara olağan şüpheli muamelesi yapılmasından derin endişe duyuyoruz" dedi. Aydın, yabancı düşmanı, ırkçı ve popülist akımların sadece Avrupa'da değil, dünyanın diğer bölgelerinde de daha fazla zemin kazandığını kaydetti.

TÜRK TOPLUMUNA MESAJ
Büyükelçi Aydın, "Almanya'daki Türk toplumu da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı, dışlayıcı akımlar ve politikalar karşısında içine kapanmadan, Alman Anayasası'nda yer alan temel değer ve ilkeler etrafında, bu ülkede huzur ve barıştan yana daha iyi bir gelecek için çalışan tüm kesimlerle yakın diyalog içinde olmalı" dedi.

DİTİB'E BÜYÜK HAKSIZLIK
Alman basınında hedef haline gelen DİTİB'e de sahip çıktı. DİTİB'in geniş kesimleri temsil ettiğini belirten Aydın, "Din ve inanç özgürlüğü bağlamında, Almanya'daki Müslüman kuruluşlar içinde en geniş temsile sahip DİTİB'le ilgili haksız itham ve iddiaların artık son bulmasını istiyor, bu süreçte karşılıklı olarak sarsılan güvenin yeniden inşası yönünde devam eden çabaları destekliyoruz" dedi.

Murat TOSUN / BERLİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başörtüsüne de hassas olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN