O dosyaları istiyoruz

SABAH, 2134 yılına kadar ‘devlet sırrı’ ilan edilen gizli dosyalarını istedi. İlk cevabı olumsuz olan Hessen gizli servisi bu dosyaları vermezse SABAH tarihi bir dava açacak

Giriş Tarihi: 27.6.2019 ABONE OL
O dosyaları istiyoruz
TALEBİMİZİ REDDETTİLER
SABAH Avrupa, Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın ırkçı NSU cinayetlerindeki rolünü gizleyen raporun açıklanması için harekete geçti. SABAH Almanya Koordinatörü İsmail Erel, gizli servise resmi yollardan müracaat ederek dosyayı gazeteci olarak inceleme talebinde bulundu, talep reddedildi.

YOZGAT CİNAYETİ O DOSYADA
SABAH, gizli servise ikinci bir mektup yazdı ve sorulara yanıt istedi. Gizli servis yanıt vermezse, SABAH, Anayasa Mahkemesi'ne gidip, dosyaların açıklanması talebiyle davacı olacak. "Devlet sırrı" ilan edilen dosyalarda, Kassel'de öldürülen Halit Yozgat cinayetiyle ilgili gizli servisin ne bildiği gerçeği yazıyor.

GÖRDÜ MÜ VURDU MU?
YOZGAT cinayetinde olay yerinde gizli servisin ajanı Andreas Temme de bulunduğu için, gizli servisin cinayetten önceden haberdar olduğu veya kendisi de aşırı sağcı olan Temme'nin katillerle işbirliği yaptığı düşünülüyor.

SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ
OLAYDAN kısa süre sonra gizli servis devreye girince, Temme'nin neden kollandığı ortaya çıktı. Gizli servisin işin neresinde olduğunu öğrenmek isteyen ve açıklanması için kalan 115 yıllık sürenin kısaltılması, hatta dosyaların hemen açıklanmasını talep eden SABAH, sürecin sonuna kadar takipçisi olacak.

SPD'DEN DE 'DOSYA' ÇAĞRISI
SABAH'IN, Başbakan Merkel'in, "Tabu olmaksızın cinayetleri çözmeliyiz" açıklamasından sonra yaptığı, "Tabu yoksa, dosyaları aç" açıklamasının benzeri SPD'den geldi. SPD Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, Hessen Eyalet Hükümeti'nden NSU dosyalarını açmasını istedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
O dosyaları istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA