Hem suçlu hem güçlü

, ’deki yılbaşı gösterileri sonrası, “Göstericiler bize saldırdı, bir arkadaşımız ağır yaralı” açıklaması yaptı. Ancak görüntüler, polisin göstericilere saldırdığını kanıtladı. ‘Komalık’ denilen polisin de sadece kulağından yaralandığı anlaşıldı

Giriş Tarihi: 16.1.2020 ABONE OL
Hem suçlu hem güçlü
Almanya'da bir nevi dokunulmazlığı olan polis, kendisine dönük saldırıları abartıp, halkın desteğini arkasına alıyor. Bunun son örneği yılbaşı gecesinde Leipzig kentinde yaşandı. Ancak polis bu kez baltayı taşa vurdu. Göstericiler, çektikleri video görüntülerini sol görüşlü gazetelerle paylaşarak, polisin yalanını gün yüzüne çıkardı. Polisin, "Bir arkadaşımız ağır yaralandı" yalanı yüzlerine vuruldu.

CİNAYETE TEŞEBBÜS
OLAY günü Leipzig Emniyet Müdürlüğü, "kaskı çıkarılan bir polisin çıkan olaylarda çok ağır yaralandığını ve acil ameliyata alındığını" duyurdu. Leipzig'de göstericiler ile polis arasındaki çatışmalar bir anda ülke genelinde gündem oldu. Polis, "cinayet" soruşturması başlattı. Ancak polisin açıklamaları çelişince basın araştırmaya başladı. Polisin, olayı abarttığı ortaya çıktı.

TABURCU EDİLDİ
TAZ gazetesi, polisin "acil ameliyata alındığı" haberlerini sorgulayınca, hastane bile şaşırdı. Polisi tedavi eden hastane "acil ameliyat" haberlerini yalanladı, hayati tehlike olmadığını bildirdi. Polisin hiçbir zaman hayati tehlike altında olmadığı gibi, kulağından yaralandığı ve taburcu edildiği öğrenildi. Polis bu gelişmeler üzerine ilk açıklamayı düzeltmek zorunda kaldı. FRANKFURT

ASIL DÖVEN POLİS ÇIKTI
TAGESZEITUNG gazetesi de olayı araştırdı ve polisin hemen taburcu edildiğine dikkat çekti. Gazete, polisin "bir polis acil ameliyata alındı" haberiyle algı oluşturup kamuoyunu yönlendirdiğini yazdı. Yeni görüntüler polisin orantısız güç kullandığını ortaya koydu. Bunlar ortaya çıkınca savcı mecburen, "Polis şiddetinden zarar gören olduysa bize müracaat etsin" dedi.

POLİS KIVIRDI
POLİS, "acil ameliyatla" kastedilenin, "zorunlu olan ameliyat" olduğunu belirtti. Ardından da oluşacak tepkilerin önünü alabilmek için, "Bu olayın polisin inandırıcılığına gölge düşürmek için büyütülmesi anlaşılır gibi değil" dedi. Ancak TAZ gazetesi, "Görgü tanıklarının ifadelerine göre polisin başından kaskının çıkarıldığı iddiası bile yanlış. Tanıklar, 'polisin götürülürken kaskı başındaydı' dedi" diye yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem suçlu hem güçlü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN