lı Hekimler Savaşa Karşı Barışı Savunuyor

Giriş Tarihi: 27.4.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 15:12
Aydınlı Hekimler Savaşa Karşı Barışı Savunuyor
Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yılında Avustralya Tabipler Birliği, Yeni Zelanda Tabipler Birliği ve Türk Tabipleri Birliği başkanları ile hekimler barış için bir araya geldi.
25 Nisan 2015 Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla, Çanakkale Tabip Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda, ilk olarak Ağadere Mecruhin Hastanesi’ne çelenk bırakıldı. Savaş sırasında yaşanılanlar Yrd. Doç. Dr. Volkan Marttin’in anlatımıyla dile getirildi ve tarihi yarımadada savaş sırasında sıhhiye hizmetleri hakkında bilgi verildi.
Daha sonra Anzak askerlerine savaş sırasında sağlık hizmeti veren 7th Field Ambulance Cemetery’ye gidilerek savaşta ölen Anzak askerleri anısına Avusturalya ve Yeni Zelanda Tabipler Birliği ile birlikte Türk Tabipleri Birliği tarafından "peace is possible" dövizli çelenkler bırakılarak her üç ülke tabipler birliği başkanlarınca ortak bir dille "hekimler savaşa karşı barışı savunuyor" ana fikrini içeren Türkçe ve İngilizce basın açıklamaları yapıldı.
Savaşta yitirilen tüm insanlar için saygı duruşunda bulunulduktan sonra Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Anafartalar Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda "Hekimler Barış İçin Bir Arada" paneli gerçekleştirildi.
LI ŞEHİTLERİ ANDI
Etkinliğe Aydın Tabip Odası’nı temsilen Oda Başkanı Dr. Metin Aydın katıldı. Dr. Metin Aydın Ağadere Mechurin Hastanesinde Çanakkale Savaşı’na katılan, yaralanan ve burada şehit düşerek hakkın rahmetine kavuşan Aydınlı şehitlerin anısına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu ve dua etti. Aydın, “Aydın Tabip Odası olarak Çanakkale Savaşı’na katılan ve ülkemizin savunmasına, kurtuluşuna ve kuruluşuna katkıda bulunan, bu uğurda şehit düşen tüm değerlerimize minnet ve şükranlarımızı bir kez daha sunmayı görev biliyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydınlı Hekimler Savaşa Karşı Barışı Savunuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN