Ilişkiniz için 20 sihirli sır!

Giriş Tarihi: 10.8.2017 11:10 Güncelleme Tarihi: 21.8.2017 14:16
Ilişkiniz için 20 sihirli sır!

Hayatınızın aşkını buldunuz ve her şey mükemmel gidiyor. nizi hep ilk günkü gibi yaşamak ister misiniz? İşte formülleri!

Kimi zaman sabah uyandığımızda telefonumuzdaki özlem dolu günaydın mesajlarıyla, kimi zamansa gözlerimizi açtığımızda varlığıyla huzur veren gülüşüyle yanımızdadır sevdiğimiz insan… Aşık olduğumuzda kendimizi çok daha farklı bir boyutta hissederiz. Tüm vücudumuzu sarar bu duygu, bazen o kadar abartırız ki; dünya nüfusu bir anda 1'e düşer beynimizde. Peki ya kötüye giderse… İşler sarpa sararsa… Tüm dünyamız kararır. Sevgi sözcükleriyle başlayan bu peri masalı, artık mutlu etmek yerine acı verir. İlişkiyi devam ettirmek ya da bitirmek ve devamında bir dolu kararsızlık… Güzel ve kötü anılar, onsuz yaşamak... Of, hepsi sanki bir felaket! Acaba bu noktaya gelmeden ilişkiyi her zaman canlı tutmanın püf noktaları neler? Psikolog Eda Gökduman anlattı. Sevgililer Günü'ne özel bu yazımızı mutlaka okuyun.

1- Farklı olduğunuzu baştan kabul edin

Kadın ve erkeğin arasındaki güçlü bağ: Aşk ve arzular… "Seni çok seviyorum ve bende önemli bir yerdesin" düşünce ve duygusu içinizde tavan yapıyor olsa da; farklı kişilik özelliklerine ve başka geçmişlere sahip olduğunuzu, yaşamdan beklentilerinizin birebir aynı olmadığının farkında olarak bu ilişkiyi yaşayın. Aynı olmak veya benzerlik bir ilişkiyi zamanla monotonlaştırabilir. Aranızdaki bu farklılıkların ilişkinizi renklendirdiğini görmek için kendinizi bırakın.

2- Kendinize ve bedeninize iyi bakın

Kendinizi sevin, güvenin ve kendinize iyi bakın. Bunu hisseden bir kişi sizi kaybetmemek için daha fazla çaba gösterecektir. İlişkide duygular ne kadar önemli olsa da bedensel çekimin varlığı ilişkideki coşkunun daha çabuk yükselmesine neden olur. Bedenine iyi bakan ve kendini iyi hisseden kişi, karşı tarafa kendine güvendiğini hissettirir. Düzenli beslenmek, sporu bir yaşam biçimi haline getirmek, arkadaşlarla geçen keyifli dakikalar, uyku düzeni ve dinlenmiş bir beden ilişkinizi her zaman olumlu etkiler.

3- Her şeyi kendiniz için yapın

İlişkinizde yaptığınız her şeyi kendiniz için yaptığınızı düşünün. Çünkü bu sizin ilişkiniz. Onu siz seçtiniz, sevgili ya da olma teklifini siz kabul ettiniz. Bu nedenle ilişkinin coşkulu ve renkli devam edebilmesi için yapacağınız her türlü çaba aslında kendi mutluluğunuz için. Eğer mutlu olamayacağınızı düşünüyorsanız ve ilişkiniz için ümitsizseniz, ilişkinin devamı için daha farklı düşünmeniz gerekebilir.

4- İlişkiye fazla odaklanmayın ve bağımlı olmayın

İlişkiniz yaşamınızdaki tek amaç olmamalıdır. Kendinize yaşamdan enerji aldığınız başka alanlar da yaratmalısınız. Spor, niz, arkadaşlarınız, hobileriniz ve işiniz… Bu alanlar içinde yaşamak, birbirinizi daha fazla özlemenizi sağlayacak ve onsuz da var olabildiğiniz gücünü size hissettirecektir. "Onsuz olmuyor, çalışamıyorum, aklımdan çıkmıyor, o gitti sanki her şey bitti" diye düşünmeyin. Her şeyin farkında olarak sağlıklı düşünün ve yaşamınızla ilgili yeni kararlar almayı deneyin.

5- Öfkenizi kontrol edin

Sorunsuz ilişki yoktur ama bir çözüm elbette ki vardır. Bu çözümleri önce kendiniz araştırın, sonra onunla sakin bir zamanda konuşmaya çalışın. lerinizi edebilmeyi öğrenin. Gerekirse bunun için bir uzman desteği alın. Her şeyden önce bunu kendiniz için kontrol etmelisiniz. Çünkü öfke öncelikle kişinin kendine zarar verir. İlişkinin devam edebilmesi için iki tarafın da çaba göstermesi çok önemlidir. Bazen diğer kişi bu çabayı gösterecek güçte olmayabilir. Bunu fark ettiğinizde ona tolerans göstermeniz gerekebilir. Bazen siz de bu güce sahip olamayabilirsiniz. O zaman da sıra onda olacaktır.

6- Beklentilerinizi ifade edin

Beklentilerinizi karşılıklı paylaşın. Fakat bunları bir zorunluluk olarak sunmayın, sadece talep edin ve yapıldığında mutlu olacağınızı söyleyin. Bu, kadında olumlu bir istek yaratır, erkeğin de sizin ve ilişkiniz için çaba gösterme duygusunu ortaya çıkartır. Eşinizin onaylamayacağı ve hoşuna gitmeyen beklentileriniz varsa bu, farklı kişiler olmanızla ilgilidir. Bunları dile getirmekten çekinmeyin ve kendinizi ifade edin. Açık ve net olmanız onun hoşuna gidebilir. Tabii ince ve hassas sınırları aşmadan…

7- Ne istediğinizi bilin

Gerçekten ne istediğinizi bilin. Kendi fikirlerinizi kendiniz değerlendirin. Sizin dışınızda kimse ilişkinizde neler yaşadığınızı ve ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilemez. Derdinizi paylaştığınız, çözüm için fikirlerini dinlediğiniz en iyi arkadaşınızın da farklı bir kişilik özelliği olduğunu ve yaşamdan farklı şeyler beklediğini unutmayın. Sizi farkında olmadan yanlış yönlendirebilir. Unutmayın!

8- Tartışmalarda sorundan çok çözüme odaklanın

Sorunlardan çok çözüme odaklanın. Geçmişte olanları sürekli olarak dile getirmeyin. Tüm olanlara rağmen devam etme kararı verdiyseniz bu sizin kararınızdır. Bugün ve şimdi yaşadığınız önemlidir. Gereksiz tartışmalara girmeyin. Hata yaptığınızda özür dileyin. Özür dileyemiyorsanız biraz hissettirin. Bazen siz de hata yapabilirsiniz.

9- Duygularınızı karşı tarafa gösterin

Eğer seviyorsanız ya da özlediyseniz bunu paylaşmaktan çekinmeyin. Bu bir kadının en hoşuna giden şeylerden biridir. Ayrıca bunlar sizin duygularınızdır. Bu duyguları ertelemek veya gurur yapmak sizde baskı yaratabilir. Sağlıklı bir ruh ve beden için duyguların dışarı yansıtılması çok önemlidir. Gerçek duygularınızla yüzleşin. Duygularınızı ilettiğinizde karşılığını alamıyorsanız bile kızmayın. Çünkü bunu kendiniz için yaptınız. Bazı şeylerin karşılığını alamama sonucunu da kabullenmeli ve yola devam edebilmelisiniz.

10- İlişkinizi rutine sokmayın

Canlı ve sürprizlerle dolu olan bir ilişki her zaman daha uzun sürelidir. Sürprizin açılımı herkes için birbirinden farklı olabilir. Yapılan her çaba sizin için yapılmıştır unutmayın. Uzun ilişkilerin sırrı bu maddede saklıdır. Hep aynı bakış açısı, hep aynı konuşmalar, iş, ev ve arkadaşlar hep aynı… Uzun süreli aynılıklar enerjiyi düşürebilir. Sizi ve partnerinizi mutlu edebilecek ne varsa hayallerinizi zorlamaya başlayın.

11- Farklı yönlerinizi kabul edin

O kuafördeyken siz de biraz film izleyebilirsiniz. Birkaç ortak yön oluşturmalısınız. Ara sıra birlikte maç izleyebilir, yürüyüşlere çıkabilir veya tavla oynayabilirsiniz. Bilmiyorsa ona öğretmeniz hoşuna gidebilir.

12- Onu tatmin edin

Duygusal ve fiziksel tatmin çok önemlidir. Hangisi daha önemli derseniz, her ikisi de. İkisi bir güç oluşturduğunda ilişkinizin renkten renge girdiğini zaten izleyeceksiniz.

14- Sosyal ortamlarda onu önemsediğinizi hissettirin

Önemsendiğini hissetmek ilişkide önemli bir duygudur. Sevildiği duygusunu tavan yaptırır. Her iki taraf da bu duyguyu yaşamak ister. Sosyal ortamlarda ilişkinin iyi gittiği ve karşılıklı duyguların yeterli düzeyde yaşandığını göstermek ilişkiyi dış tehlikelerden koruyabilir.

15- Özleyin

Hep birlikte olmak, her şeyi beraber yapmak ilişkide güzel algılansa da aslında öyle değildir. Bazen özlemek, arzu ve istekleri daha fazla canlı tutar. İlişkiyi bir rutin olmaktan çıkarın. Aşırı ilgilenmek kişiyi yorabileceği gibi karşı tarafı da sıkmaya başlayabilir. Bu nedenle "denge" ilişkinin renkli kalması için çok önemlidir.

16 Kendinizi gerçekleştirin

Kendini gerçekleştirme duygusu insan psikolojisi açısından çok önemlidir. Yaş ilerledikçe taşları yerine oturtmak anlamına da gelebilir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak, yeterli veya iyi bir iş, hobiler, iş, aile ve ilişki dengesini kurmak, hayalleri az da olsa gerçekleştirebilecek bir gücün varlığını hissetmek taşların yerine oturduğunu hissettirebilir. Kendine güven duygusu yaratır ve ilişkinize olumlu yansır.

17- Bakışarak anlaşın

Gözlerle konuşmak ve anlaşmak ilişkiyi besler. Konuşamadığınız zamanlarda mesajlarınızı bakışlarla ifade edin. Böylece ilişkinize bir gizem katabilirsiniz. Gizem, ilişkideki coşku ve heyecanı yükseltir. Bu bakışlara ufak oyunlar da ekleyebilirsiniz.

18- Kontrolcülüğü bırakın

Her şeyi kontrol altında tutma duygusu öncelikle sizi yorar. İlişkilerde kontrol edilemeyen birçok etken ortaya çıkabilir. Bu durumlarla karşılaştığınızda kendinizi yıpratmamalı, her şeyi kontrol edemeyebileceğinizi fark etmelisiniz. Sürekli kontrol edilme duygusu sizi yorabileceği gibi karşı tarafı da yorabilir. Zamanla sıkabilir.

19- Birlikte tatile çıkın

Bu size ilaç gibi gelir, ilişkinize ise canlılık getirir. Ufak tefek sorunlar yaşasanız da bunları tatil zamanına taşımayın. Aşkınızı yaşayın. Eşlerden birinin sorunlarla bu ritmi bozmaması çok önemlidir. Eğer sık sık bu gibi durumlarla karşılaşıyorsanız ilişkide önemli bazı sorunlar yaşandığını düşünebiliriz. İlişkiniz için çaba gösterin. Ama tatilde sadece "tatil" yapın.

20- Kaygılarınızı ortadan kaldırın

Endişelerinizi gidermek için yapacağınız her türlü konuşma ve davranış, onu sevdiğiniz duygusunu ortaya çıkartır. Bazı kaygılarının gereksiz olduğunu da ona hatırlatmalısınız. Çabalarınıza rağmen kaygılar devam ediyorsa bunun bir sorun olduğunu ve çözmesi gerektiğini söyleyin. Sizin desteğinizle kendini fark ediyorsa, yola devam edebilirsiniz.

Hazırlayan: Başak DOĞRU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ilişkiniz için 20 sihirli sır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN