Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ve Marcus Miller hayranı çıkar

İstanbul semalarını caz melodileriyle süsleyen Festivali’nin geride bıraktığı 25 yılın özetini çıkardık. İKSV tarafından düzenlenen festivalin konuklarını bir kez daha hatırladık...

Ve Yıldız Tilbe Marcus Miller hayranı çıkar

Cazın coşkusunu konser salonlarıyla sınırlamayıp sokaklara, vapurlara ve parklara taşıyan İstanbul Caz Festivali, 25 yılı geride bıraktı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festival, bu yıl 25. yaşını özel bir programla kutlamaya hazırlanırken ilk olarak Nick Cave and The Bad Seeds konserinin müjdesini verdi. 10 Temmuz'da Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek konserin biletleri de satışa çıktı. Konserle ilgili ayrıntıları önümüzdeki günlere bırakıp biraz geçmişe dönelim. Festival kapsamında 700'den fazla konser gerçekleştirildi. 5200'ün üzerinde sanatçıyı 730 bine yakın seyirci izledi. Marcus Miller, 7 kez konser verdi. Kerem Görsev ise 10 kez sahnedeydi. 2016'da konser veren piyanist Hakan Başar, 13 yaşındaydı. Tony Bennett, 17. İstanbul Caz Festivali için 2010'da 85 yaşında Türkiye'ye geldi. Paul Simon, 2011'deki konserinde 23 gitar değiştirdi. 45 dakikalık biste 10 şarkı söyledi. Açıkhava Tiyatrosu'nda 133 konser gerçekleşti. Biletleri en hızlı tükenenler 2000'de Buena Vista Social Club (97 dakika) ve 2001'de Sting (75 dakika) konseri oldu.

Yüzünü havluyla kapattı ?? En talepkâr: Grace Jones (2010)

Kulisine şampanya ister, suşi sipariş etme rekoru kırılır. Ayrıca kulisin sıcaklığının 17 derece olmasını istediği için tüm odalara klima kurulur. Ama odaya girmesiyle çıkması bir olur: "Ben size klima istemiyorum demedim mi?" Bir de tuvalet sorunu yaşanır. Tuvaletin bir kat aşağıda olduğunu fark edince, yürüyeceği tüm yol boşaltılmasına rağmen yarım saat dil dökülür. Sonunda yüzünü havlu ile kapatıp aşağı inmeye ikna olur.

Hayranlarım gibi hissediyorum ?? En unutulmaz meet&greet: Yıldız Tilbe&Marcus Miller (2011)

'Tribute to Miles' konserinden sonra meet&greet için bekleyenler arasında Yıldız Tilbe dikkat çeker. Çok heyecanlıdır, "Hayatımda ilk defa hayranlarım gibi hissediyorum," der. Festival ekibi Tilbe'nin Miller'la tanışma ricasını kıramaz. Tilbe içeri girer, albümünde Marcus'un bir bestesini kullanmak istediğini anlatır.

Sıfır problem ?? En mülayim: ErIc Clapton (1997)

Eric Clapton 'yaşayan efsane' dedikleri kült bir figürken dünyanın en mülayim insanı çıkar. "Eric, bi saniye buraya otur bekle! Bizim biraz işimiz var" denildiğinde bekler, "Tamamdır, hadi gidelim" deyince uyar. Sıfır problem.

Papayasız konser olmaz ?? En sağlıklı beslenen: David Sanborn (2005)

David Sanborn'un papaya talebi başta ciddiye alınmaz. Sonradan öğrenilir ki, Sanborn sadece somon, pirinç, limon, marul ve papaya yermiş. Her yer aranır. En sonunda Four Seasons Hotel'e danışılır. Papaya Bayrampaşa Cezaevi'nin karşısında, kapısına "tık, tık, tık" diye vurularak girilen bir meyve ithalatçısında bulunur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve Yıldız Tilbe Marcus Miller hayranı çıkar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN