Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 19.12.2015 16:09

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, terör örgütüne yönelik operasyonların sürdüğü Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerindeki vatandaşların temel ihtiyaçlarının tespit edildiğini, bunların en kısa zamanda kendilerine ulaştırılacağını belirtti.

Ramazanoğlu, Hayrat İnsani Yardım Vakfının Polisevi'nde düzenlediği Bayırbucak Türkmenleri Yardım Konvoyu Uğurlama Töreni'ne katıldı.

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir", "Veren el, alan elden daha hayırlıdır", "İnsan alarak değil vererek zenginleşir" sözlerinin hakim olduğu kadim bir kültürden geldiklerini vurgulayan Ramazanoğlu, 15 yıl önce kendi yağıyla kavrulan, "Kimse bize ilişmesin, biz de kimseye ilişmeyelim" siyaseti güden Türkiye'nin bugün dünya devleti olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin çok geniş bir gönül coğrafyasına sahip olduğunu ifade eden Ramazanoğlu, şöyle konuştu:

"Balkanlar'dan Türk Cumhuriyetleri'ne, Çin'e kadar, Kuzey Afrika'dan Kırım'a, Rusya'nın içlerine kadar hepsi gönül coğrafyamız. Diğer bir ifadeyle bizim dedelerimiz olan Osmanlı coğrafyası. Benim büyük dedem ve ninemin mezarları Üsküp'te, Manastır'da. Orası benim için nasıl yabancı olabilir? Oradaki bir yetime, oradaki muhtaç bir kadına, oradaki çaresiz bir nineye, dedeye gönlüm nasıl duyarsız kalabilir? Bayırbucak Türkmenleri de öyle. Suriye'deki, Irak'taki kardeşlerimiz de öyle."

''DEVLET OLARAK YANLARINDAYIZ''

Ramazanoğlu, etkinlik sonrası bir gazetecinin "Güneydoğu'da yürütülen terör operasyonları" ile ilgili sorusu üzerine, dün bakanlıkta Sosyal Yardımlaşma Vakfının aylık olağan toplantısını yaptıklarını söyledi.

"Özellikle Sur ve Silvan ilçelerindeki vatandaşlarımızın temel ihtiyaçları, barınma, giyecek, ısınma ve yiyecekle ilgili temel ihtiyaçlarını tespit ettik" diyen Ramazanoğlu, şöyle devam etti:

"Vali ve kaymakamlarımızla çok yakın mesai ve haberleşme içerisindeyiz. Dün kararlar aldık, yardımları organize ettik. En kısa zamanda kendilerine ulaştırıyoruz. Diyarbakır'da bu yardımların organize edilmesi, dağıtılması konusunda, Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü mütevellisinde bulunan bir arkadaşımız da bu toplantıya iştirak etti, kendisi düşüncelerini ifade etti ve oradaki işlerin hızlandırılması konusunda da gerekli talimatları aldı. Hepsini organize ettik. İnşallah vatandaşlarımızın, çoluğumuzun çocuğumuzun, kadınımızın, yaşlımızın, hepsinin devlet olarak yanındayız."

"Türkmenlere gönderilen yardım tırlarına olası saldırılara karşı güvenlik tedbiri alınıp alınmadığına" yönelik soruya da Ramazanoğlu, "Güvenlik güçleri zaten orada her türlü güvenlik önlemini alıyor. Giden yardımların güvenle oraya ulaştırılması için güvenlik koridoru da oluşturulmuş durumda. O konuda bir sıkıntı yok" yanıtını verdi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve ilçe belediye başkanlarına yardımlara katkılarından dolayı plaket verildi.

Sağlık sorunları nedeniyle etkinliğe katılamayan Hayrat Vakfı Başkanı Said Nuri Ertürk'ün telefon bağlantısıyla okuduğu dua sonrası, 28 tırdan oluşan yardım konvoyu yola çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu Denizli'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN