Büyükşehir’e haciz isyanı

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Büyükşehir’e haciz isyanı

Bayraklı Belediyesi, kaybettiği bir davadan çıkan 13 milyon 713 bin TL tazminat nedeniyle haciz işlemi ile karşı karşıya kaldı. Kararı temyize taşıyan Başkan Karabağ ise Büyükşehir’i suçladı

Bayraklı Belediyesi, kaybettiği bir "kamulaştırmadan el atma" davasından çıkan 13 milyon 713 bin TL tazminat nedeniyle gayrimenkullerinin haczedilmesiyle karşı karşıya kaldı. Yeni Kent 'nde yer alan arazi içinden geçen yolu yapanın ve imar planlarını onaylayanın Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirten Bayraklı Belediye Başkanı "Haciz ise bize çıktı. Saçma sapan bir olay. Kabak bizim başımıza patlıyor. Danıştay'a itiraz ettik" dedi. İzmir'in Bayraklı ilçesi Adalet Mahallesi'nde, Yeni Kent Merkezi Planı ile son yıllarda en hızlı gelişen kesimde, Anadolu Caddesi'nden geçmişte Altınyol'a bağlantı sağlanan, bugün ise Adnan Kahveci Köprülü kavşağına bağlanan 1597/2 sokağın da içinde yer aldığı, imar planında yol ve park alanı 1570 metrekare büyüklüğündeki arazinin Bayraklı Belediyesi'nde 1 yıldır süren krize neden olduğu ortaya çıktı. Arazinin sahibi olan Konya merkezli şirket, mülkiyet haklarından yararlanamadıklarını belirterek İzmir Büyükşehir ve Bayraklı Belediyesi'ne dava açtı. Davada üzerinde en çok tartışma yaşanan ve bilirkişi raporlarına yansıyan konu 15 metre genişlik 70 metre uzunluğundaki yolun yapım sorumluluğunun kime ait olduğu oldu. İzmir 2. İdare Mahkemesi, yolun 15 metrelik taşıt yolu olması, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kıyı ve Sahil Şeridi Yol, Meydanı ve Yeşil Alan Yetki ve Görev Uygulama Yönetmeliği kapsamında 17 metrenin altındaki yollardan sorumlu tutulamayacağı gerekçesiyle İzmir Büyükşehir'e açılan davayı husumetten reddetti. Yolun kamulaştırma görev ve yetkisinin Bayraklı Belediyesi sorumluluğunda olduğu sonucuna vardı. Şubat 2015 tarihinde de taşınmazın değeri olan 10 milyon 362 bin TL'nin yasal faiziyle birlikte Bayraklı Belediyesi tarafından arazi sahibine ödenmesine karar verildi.

BU CEZA BÜYÜKŞEHİR'İN
Bayraklı Belediyesi, İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin bu kararı üzerine Danıştay'a temyiz başvurusunda bulundu. Kararın bozulmasını talep eden Bayraklı Belediyesi, dava açılması gereken belediyenin İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğu yönünde itirazda bulundu. Mahkemenin kararı sonrası Bayraklı Belediyesi Danıştay'a temyiz için başvururken, davayı kazanan hak sahipleri ise tazminatın ödenmesi için girişimlerde bulundu. Önce belediyeye tazminatın ödenmesi için başvuruda bulunan taşınmazın sahipleri, yanıt alamayınca haciz işlemi başlattı. Konya 5. İcra Müdürlüğü, faiziyle birlikte 13 milyon 713 bin 148 TL'lik tutarın tazmini için tedbiren Bayraklı Belediyesi'nin tüm gayrimenkuleri üzerine haciz şerhi koydu. Daha sonra tazminat tutarını karşılayacak gayrimenkuller seçildi. Davacı taraf bu gayrimenkullerin satışını istedi. Bayraklı Belediyesi ise Danıştay'dan gelecek kararın beklenmesini talep etti. Satışla ilgili kararında da Danıştay kararının da kısa süre sonra verilmesi bekleniyor.

BU NASIL BELEDİYECİLİK
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise Bayraklı Belediyesi'nin kamulaştırmasız el atmalar yüzünden bugüne kadar 20 milyon TL ödediğini belirterek, yaşananlara tepki gösterdi. Başkan Karabağ, "Büyükşehir vatandaşın arsasına habersiz, kamulaştırma yapmadan yol, park yapıyor. Vatandaş da mahkemeye veriyor. Bu olayda Bayraklı ilçesi sınırlarında yolu Büyükşehir Belediyesi yapmış. Kanun 'Bayraklı ödeyecek' diyor. Adamın arsasına girmişler, park yapmışlar. Bu nasıl belediyecilik? Yolu yapıyorsun, parkı yapıyorsun sahibinin haberi yok. Sahipleri mahkemeye gidiyor. Sonra da kabak bizim başımıza patlıyor. Bununla ilgili dava sürecini başlattık. Kentin tümüne hizmet eden kavşak noktalarında olan yollar, yeşil alanlar ölçüsü ne olursa olsun Büyükşehir'in görevindedir. Adanan Kahveci Köprülü Kavşağı önemli bir bağlantı noktasıdır. Temyize taşıdık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’e haciz isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN