Ukrayna'ya vize kalkıyor

Giriş Tarihi: 26.1.2011

Erdoğan, Ukrayna'yla da vizelerin kaldırılacağını açıkladı. Vize anlaşmasının bu yıl yürürlüğe girmesi bekleniyor. Böylece Ukrayna, Türkiye'ye vize uygulamayan 56'ncı ülke olacak

Victor Yanukoviç'le görüşen vizelerin kaldırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Anlaşmanın, geri kabul anlaşmasıyla birlikte en kısa sürede imzalanması için talimatları verdiklerini kaydeden Erdoğan, Meclis onayıyla birlikte vize muafiyeti anlaşmasının en kısa sürede yürürlüğe girmesini amaçladıklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan, serbest ticaret anlaşmasını da bu yıl bitirmek istediklerini söyledi. Erdoğan, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan Ukrayna'ya 600 işadamıyla birlikte geldiğine dikkat çekerek, "2012'de Avrupa Şampiyonası var. Süre daraldı ve Türk müteahhitlik sektörü şu anda Çin'den sonra dünyada ikinci sırada. Yapılan ihalelerde Türk müteahhitlerinin görev almasını arzu ederiz" dedi.

HEDEFİ YÜKSELTTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 yılda 10 milyar dolara çıkarmak istediklerini belirterek, "10 yılda ise bunu 20 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan ise Yanukoviç'in hedefini az buldu. 5 yılda ticaret hedefinin 20 milyar dolara çıkarılabileceğine işaret ederek, "Bu güç her iki tarafta da var. Avrupa'nın iki önemli ülkesiyiz. Yeter ki biz kararlı olalım" diye konuştu.

Kapımız açık, gelin
Başbakan Erdoğan, Türk-Ukrayna İş Konseyi toplantısında da Ukraynalı yatırımcıları Türkiye'ye yatırıma davet etti. "Yatırımcılar kaynaşsınlar, tanışsınlar" diyen Erdoğan, üçüncü ülkelere beraber yatırımlara gidilebileceğine işaret ederek, "Kapımız açık, her türlü kolaylığı sağlayacağız" mesajı verdi. Milli muharebe tankı projesine talip olduklarını söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ise şubatta uzaya fırlatılacak Türk uydusunun Ukrayna yapımı füzeyle uzaya gönderileceğine dikkat çekti.

Turlar 340 euroya düşecek
Ukrayna daha çok bayii ve maç organizasyonlarında Türk turistlerin tercihi oluyor. Her yıl ortalama 6-7 bin kişinin Ukrayna'ya turistik amaçla gittiği tahmin ediliyor. Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, vizelerin kalkmasından sonra 400 euro civarında olan turların 60 euro olan vize ve servis bedelinin kaldırılması nedeniyle bu oranda ucuzlayacağını söyledi. Tekin, "Vize kalkan ülke cazibe merkezi haline geliyor. Vize kalktığı andan itibaren o bölgeye olan talepte ciddi bir artış olacaktır" dedi.

ERGUN AKSOY / KIEV
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'ya vize kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN