Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tosyalı Fatih'in çeliğine Japon'la talip

Her öğrenciye bir tablet projesine Tosyalı'dan çelik desteği. Tosyalı Holding, Türkiye'de üretilmeyen nitelikli çelik için Japon Toyo Kohan şirketiyle ortaklık yaptı

Giriş Tarihi: 3.2.2012
Türkiye'de eğitimde çığır açacak 'her öğrenciye bir tablet bilgisayar' projesi Fatih'e en büyük desteklerden biri sanayiden geldi. Dünyanın en büyük nitelikli çelik üreticilerinden Japon Toyo Kohan'la imza atan Tosyalı Holding, yerli tabletin çeliğine talip oldu. Tosyalı Holding ve Japon devi Toyo Kohan ile Osmaniye'de nitelikli çelik üretecek. Tosyalı Holding'in üretimde yüzde 51 ortak olacağı tesisin Türkiye'de bir devrim yaratacağını söyleyen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, "Türkiye'de ve çevre ülkelerde olmayan bir yatırıma hazırlanıyoruz. Ambalajdan otomotiv sanayisine, beyaz eşyadan bilişim teknolojisine kadar birçok alanda kullanılacak akıllı çelik üreteceğiz" dedi.

DEVLERE ÜRETECEK

Japon ortakla kuracakları tesisin yıllık 1-1.5 milyar dolar ciro yapabilecek kapasitede olacağını kaydeden Tosyalı'nın hedefindeki projelerden biri de tablet çeliği üretimi. Dünyanın en büyük nitelikli çelik üreticisi Toyo Kohan'ın Toyota, Hitachi, Apple, Sony gibi markalara hammadde ürettiğini kaydeden Tosyalı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yerli tablet üretimine de katkı sağlayacaklarını söyledi. Tosyalı, "Yerli tabletin çeliği konusunda çağrı gelirse görüşebiliriz. Ayrıca dünya devi bu markalara da Türkiye'den ürün satacağız" diye konuştu.

500 MİLYON DOLARLIK CARİ AÇIK MERHEMİ
Normal çeliğin tonunun 650-700 dolar olduğunu, nitelikli olarak belirtilen akıllı çeliğin ise 2 bin 500 dolardan başladığını anlatan Fuat Tosyalı, şöyle devam etti: "5-6 ay içinde üreteceğimiz alanlar belli olacak. 2013'e kadar da temel atarız diye düşünüyoruz. Bu tesisi diğerlerinden ayıran ise Türkiye'de üretilmeyen bir ürün çıkarması olacak. Milyarlarca dolarlık ithalatın önüne de bir nebze geçmiş olacağız. Burada da amacımız cari açığa 500 milyon dolarlık merhem olmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tosyalı Fatih'in çeliğine Japon'la talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN