Davutoğlu'ndan elçilere Expo talimatı

Giriş Tarihi: 7.1.2013

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan büyükelçilere EXPO talimatı geldi: "Kapı yoksa bacadan girin. Bir 9 Eylül daha istiyorum."

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2020 EXPO'yu İzmir'in kazanması için büyükelçilere talimat verdi. Büyükelçilerden bulundukları ülkelerde ellerinden gelen çabayı göstermelerini isteyen Davutoğlu, "Bir 9 Eylül zaferi daha istiyorum" dedi. Davutoğlu, İzmirlilere de büyükelçilere Çin işkencesi yapabileceklerini söyledi. Davutoğlu, önceki gün akşam İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın verdiği akşam yemeğinde İzmir'in EXPO 2020'yi alması için hükümetin tam desteği olduğunu kaydetti.

GUSTAV'A İZMİRLİ GELİN
İzmir'de ağırladığı Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ile EXPO konusunda rakip oldukları için anlaşamadıklarını belirten Davutoğlu, "Herhalde Carl'dan (İsveç Dışişleri Bakanı) arabuluculuk istesek bizim tarafımızı tutar. Zaten oğlu Gustav da fahri İzmirli oldu. Annesiyle de konuştuk, Gustav'a İzmirli bir gelin alacağız" dedi.

"Maratoncu gibi nefes kesmek yok"
İzmir'in başkent olmadığını ancak Türkiye'nin tarihinde her zaman önemli bir yeri bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Şu andan itibaren büyükelçilerime talimat veriyorum, kapılarını bulamazsanız bacadan girerek ki bunu nasıl yapacağınızı siz bilirsiniz, EXPO için oy verilmesini sağlayacaksınız. Yarışta nefes kesmek yok" diye konuştu. Davutoğlu, büyükelçilerden 100 metre koşucuları gibi sürece hızlı başlamalarını ancak maraton koşucusu gibi hız kesmeden tempolu koşmalarını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan elçilere Expo talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN