Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bireysel emeklilikte yeni dönem başladı

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Yeni düzenlemelerle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki avantajların artık herkes tarafından anlaşılır hale geldiğini belirten MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven, yüzde 25'lik devlet katkısıyla BES'in vites yükselterek yeni bir döneme gireceğini söyledi

Bireysel emeklilikteki avantajın artık daha kolay anlaşılır ve anlatılır olduğunu ifade eden MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven, bu durumun sistemin tabana yayılmasını olumlu etkileyeceğini belirtti. Yüzde 25'lik devlet katkısı uygulamasıyla sistemin daha çok sayıda bireye ulaşacağını söyleyen Yurtseven, "Daha önce sadece vergi ödeyenler Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki avantajlardan faydalanabilirken, artık bu sisteme katılan 18 yaşını doldurmuş her bir birey devlet katkısından faydalanabilecek" dedi. Bireysel emekliliğin artık kendinden daha çok söz ettireceğini ifade eden Yurtseven, sözlerine şöyle devam etti: "Hem şirketlerin yapacağı tanıtımlarla hem ortak tanıtım kampanyalarıyla, bireysel emeklilikten daha fazla söz edilir olacak. Bireysel emeklilikle ilgili çok önemli yeni bir dönem başlayacak. Özellikle 2013 yılının ilk çeyreğinin bu anlamda özel bir yeri olacak."

'10 YIL SONRA 10 MİLYON KATILIMCI BEKLENTİSİ'
Eskiden sağlanan vergi avantajının bir anlamda tüketime gittiğini söyleyen Yurtseven, "BES'te bir alt hesapla devlet katkısı takip edileceği için hem devletin tasarruf imkânı artacak hem de hesaplarını net bir şekilde görebilecek olmaları sebebiyle bireylerin bu sisteme olan inançları güçlenecek. Sistemin avantajının kolay ve gözle görülebilir olması, emeklilik hesabında her an izlenebilir olması ve bunların yanı sıra 2013'te yürüteceğimiz yoğun reklam kampanyaları, bireylerden göreceğimiz ilgiyi de artıracak. Hem bireysel hem de kurumsal tarafta hızlanma bekliyorum" dedi.

'HAYAT BRANŞI DA TEŞVİK EDİLİYOR'
Kanunda yapılan değişikliklerin hayat sigortacılığını da teşvik ettiğini ifade eden Yurtseven şu değerlendirmeyi yaptı: "Özellikle vergi avantajı anlamında, devlet katkısıyla beraber ayrıştırılınca birikimli hayat sigortacılığı için de ayrı bir avantaj söz konusu oluyor. Tasarruf kabiliyeti olan müşteriler bir taraftan BES'le emeklilik dönemine yönelik birikimde bulunurken, diğer taraftan orta vadede tasarruf etmek isteyen bireyler hayat sigortasıyla bu imkânı bulabilecek. Bir taraftan hayat sigortası vergi avantajlarıyla desteklenirken, daha uzun dönemli bir tasarruf olan BES ise devlet katkısıyla teşvik ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bireysel emeklilikte yeni dönem başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN