Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOBB'da isyan büyüyor

TOBB'un muhalif oda başkan adaylarını NACE'yi kullanarak seçilemeyecekleri iş kollarına göndermesiyle başlayan isyan büyüdü. Konuyu Gümrük Bakanlığı'na şikâyet eden muhalif isimler, Danıştay'a dava açmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) NACE düzenlemesine yükselen isyan sesleri yerini 'eyleme' bırakıyor. Listelerle oynandığı yönündeki iddialarını şikâyet mektubuyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na taşıyan NACE mağdurları Danıştay'a dava açmaya hazırlanıyor. Şirketlerin ekonomik faaliyetlerine göre sınıflandırılması anlamına gelen NACE kodlama sistemiyle ilgili ilk itiraz toplantısı İstanbul Sanayi Odası (İSO) üyeleri tarafından yapıldı. Mevcut NACE uygulamasıyla İSO seçimlerini şu anki başkan Tanıl Küçük'ün kazanmasının garantilendiğini belirten Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı ve İSO Meclis Üyesi Adnan Dalgakıran, "Hiçbir kurala uyulmadan tamamen keyfi bir organizasyon yapıldı" dedi. Mecliste 10 kişiyle temsil edilecek sektörlerin 3 kişiye indirildiğini belirten Dalgakıran, "Koltuklarını korumak için oyun oynuyorlar. Anayasa Mahkemesi'ni bile zorladılar. Danıştay'a gideceğiz" diye konuştu.

SORUMLULUK TOBB'UN

NACE'ye değil, bu kodlamalara göre gruplandırma yapılmasına karşı olduklarını vurgulayan Dalgakıran, "Bu gruplar, mevcut yönetimin sürmesi için çirkin bir şekilde dizayn edildi. Sorumluluk TOBB'undur. Mevcut yönetim koltuğunu korumak için ortaya koyduğu bu zekâ örneğini sanayi için ortaya koymalıydı. Böylesi bir mecliste var olup olmamayı ciddi ciddi düşünüyoruz" dedi.

MUHALİFİ SUSTURUYORLAR

Avrupa Birliği'nde ekonomik faaliyetlerin sınıflaması anlamına gelen NACE kodlama sistemi, TOBB tarafından muhalifleri ekarte etme aracı olarak kullanılıyor. TOBB içerisinde muhalif başkanlar seçilemeyecekleri iş kollarına gönderiliyor. TOBB yönetimine yakın olan oda ve borsalardaki muhalif isimlerin güçleri bölünerek, meclisteki temsilleri zayıflatılıyor. Böylelikle oda ve borsa başkanlığı yarışı başlamadan önü kesiliyor. İsyan eden oda ve borsa yöneticileri konunun bakanlık tarafından çözülmesi, aksi takdirde seçimlerin eski NACE kodlamalarına göre yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Seçilme ihtimalim sıfırlandı
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı, tarımla ilgili yapılan sınıflandırmada kendisi dahil 172 kişinin, 573 üyeli hal komisyoncuları iş koluna gönderildiğini belirterek "Bu sınıflandırmayla seçilme ihtimalim sıfırlandı. TOBB'a muhalif isimlere yönelik yapılan bu uygulamayı hem birliğe hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na şikâyet ettim" dedi.

Asimile etme operasyonu
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı İsmail Gülle ise "Bu protestomuzun seçilmekle ilgili olduğunu düşünmeyin. Tamamen temsil ettiğim sektörün asimile edilmesiyle ilgili bir durum. Mevcut NACE sistemiyle oynanarak tekstil sektörünün önemli komiteleri 3-4'e indirildi. Temsil gücü de 3'te 1 oranında azaltıldı. Örme sektörünün içine trikocular, brode, dar dokuma dahil edildi" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB'da isyan büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN