Ergene'den servet çıktı

Giriş Tarihi: 28.1.2013

Daha önce değeri 50 milyar dolar olan Ergene'deki kömürü, çevre şartları tamamlanmadan devreye almayı düşünmediklerini açıklayan Taner Yıldız, "Bölgeyle ilgili çalışmalara başladık" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ergene'de değeri 50 milyar dolar olan kömürle ilgili çalışmalara hız verdiklerini açıkladı. "Trakya bölgesi Ergene'deki kullanımı açıyoruz. Çevre Bakanlığı da bu konuda bize yardımcı oluyor" diyen Yıldız, şöyle konuştu: "Gösterilere seyirci kalamayız. Yatırımlarımızı takip ediyoruz. Gerekli uyarı ve denetlemeleri yapmak kaydıyla yatırımcıların önünü açmaya dikkat ediyoruz." Enerjideki büyüme arz güvenliğiyle ilgili de bilgi veren Bakan Yıldız, bunu kontrol altına almak için Amerika'dan LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) almaya hazırlandıklarını ifade etti. Amerika'nın 2016'da ihracatçı ülke konumuna geçmesiyle, Türkiye ilk etapta minimum 6 milyar metreküp LNG alımı yapacak. Türkiye'nin ekonomik büyümesinden daha fazla büyüme hedeflediklerini bu sebeple enerji kaynaklarını ve ülkelerini çeşitlendirmek istediklerini aktaran Yıldız, "Doğal gaz girişi noktalarını ve LNG girişini artırmamız şart. Boru hatlarındaki akışı artırmamız gerekiyor. Irak ve Türkiye'nin yeni kaynak ülkesi olarak farklı LNG ülkeleriyle çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

LNG TESİSİ KURULACAK

Kamunun LNG tesisi kuracağını da ifade eden Yıldız, elektrik üretiminde de doğalgazın payını düşürmeyi amaçladıklarını kaydetti. Yıldız, bunun bazı doğalgazla elektrik üretim tesislerinden vazgeçilmesini gerektirdiğini, yakın zamanda doğalgazla çalışan tesislerde kapanmalar görüleceğini ifade etti.

SAYAÇLAR ARTIK KAMU MALI OLACAK
Türkiye'de sayaçların abonelerin mülkiyetinde olduğunu hatırlatan Yıldız, "Sayaçları kamunun mülkiyetine geçirmeyi düşünüyoruz. Bunun mekanizmasını kuracağız. 33 milyon sayacın sekiz milyonu on yılını tamamlamış ve değişmiş halde. Bu değişim sürecine bir yerden başlamak zorundayız. 2023'e kadar enerji açısından birçok yeriyle yenilenmiş bir Türkiye yaratmamız lâzım" dedi.

2023'E YENİLENEREK GİRECEĞİZ
2023'te 30-35 yılını doldurmuş santraller olacağını hatırlatan Yıldız, "Sektör yenilenmeli" dedi. Lisanssız üretimle ilgili de açıklama yapan Yıldız, "Dağıtımcılardan daha hassas olmalarını istedi. Piyasayı hem üretici, hem de nihai tüketici açısından iyi gözlemlememiz gerekiyor" diye konuştu.

SANAYİCİ DE TASARRUF EDECEK
Enerji verimliliğiyle ilgili yasal düzenleme düşündüklerini belirten Yıldız, "Sanayi kesiminde elektrik motorlarında tasarruf edebilecekleri bir bölüm var. Böyle bir kampanyayı sanayi adına yapmak doğru olur" dedi. Jeotermal ile ilgili konuyu Ali Babacan'ın çok önemsediğini söyleyen Yıldız, "Jeotermal ile ilgili arama araçlarının teşviki yok. O teşvikin de bir an önce gelmesiyle ilgili yeni bir başlık var" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergene'den servet çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN