Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk TL eurobond'u satacak

Yeni borçlanma aracı TL cinsi eurobond'a Halkbank da giriyor. Banka eurolira dışında dolar cinsinden sukuk da ihraç edecek

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Bankaların yeni borçlanma aracı TL cinsi eurobond'a (eurolira) ilgi artıyor. Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, bu yıl TL cinsi eurobond ihracına çıkmayı planladıklarını söyledi. Bankanın Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Uysal da eurolira ve sukuk ihraçlarının bu yıl opsiyonları arasında yer aldığını söyledi. Yakın zamanda dolar cinsi eurobond ihracı yaptıklarını hatırlatan Uysal, şunları söyledi: "Bu süreçte yatırımcılarla yaptığımız görüşmelerde TL cinsi eurobondlar'a ilgili oldğunu gördük. Görüştüğümüz yatırımcıların tamamına yakını bu ihracı yapıp yapmayacağımızı sordu. Bence bu ihraçların devamı gelecek. Biz de süreci yakından takip ediyoruz. Uygun seviye ve ortam oluşursa böyle bir ihracı değerlendireceğiz."

BORÇLANMA MALİYETİ İYİ

Uysal, Türk bankacılık sektöründe bu vade ve maliyetle bir borçlanmanın daha önce yapılmadığını belirtti. Uysal, "Maliyete bakınca 5 yıl için yüzde 7.5 civarı gayet iyi bir seviye. Bu TL'ye olan güveni yansıtıyor" dedi.

MERKEZ'İN KREDİLERE ETKİSİ SINIRLI
Uysal, Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık başta olmak üzere son adımlarının teknik olarak sıkılaştırıcı olarak değerlendirdi. Uysal, ancak bu etkinin bankalar tarafından fazla hissedilemeyebileceğini söyledi.

YATIRIM YAPMAYA DEVAM
Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, gong töreninde Halk GYO'yu arz ederek grubun üçüncü şirketini İMKB'ye kote ettiklerini söyledi. Süreçle ilgili bilgi veren Aslan, "Dağıtılan tutarlarda yurtiçi bireysel yatırımcıların payı yüzde 71.9, yurt içi kurumsal yatırımcıların payı 18.9 yurt dışı kurumsal yatırımcıların payı ise yüzde 9.2 olarak gerçekleşti. Bu desteğin verdiği güçle yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

YILIN İLK HALKA ARZINDA GONG ÇALDI
2013'ün ilk halka arzı olan Halk GYO için Borsa İstanbul'da 'ilk işlem günü gongu' çalındı. Törenin arkasından Halk GYO bosada işlem görmeye başladı. Halka arz sürecinde şirketin hisselerine 737 milyon 88 bin 356 TL ile yaklaşık 3 kat talep geldi. Halk GYO'nun 185 milyon 500 bin TL'lik nominal değerli paylarının tamamı halka arz edildi. Halk GYO, arzla birlikte düzenli kira geliri elde ettiği ofis ağırlıklı portföyünü, otel-konut gibi farklı ve kârlı projelerle çeşitlendirerek büyütmeyi planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk TL eurobond'u satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN