Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ta kazanan Türkiye

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Geçmişte eksen kayması ve ekonomiyle ilgili konularda eleştirilerde bulunan İngiliz FT, bu kez Türkiye'nin Irak'ta artan gücüne dikkat çekti. Gazete "Savaşın kazananı Türkiye" yorumunu yaptı

İngiliz Financial Times zamanında eksen kayması olarak eleştirilen sıfır komşu diye muhalefetin topa tuttuğu Türkiye'nin yeni dış politikasının hakkını teslim etti. Gazete genel bakışına ters bir yazı yayımlayarak Türkiye'nin kazanımlarının bir bölümünü gözler önüne serdi. Gazete, Irak'ın ABD ve İngiltere tarafından işgal edilmesinin 10'uncu yılında yayımladığı analizde "ABD savaşı, İran barışı, Türkiye ise ihaleleri kazandı" yorumunu yaptı.

İKİNCİ PAZAR OLDU
Haberde, Türkiye'nin Irak'a ihracatının 2003'ten bu yana her yıl ortalama yüzde 25 artış gösterdiği, 2012'de 10.8 milyar doları bul- duğu belirtildi. Irak'ın Almanya'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı olduğu vurgulandı.

3.5 MİLYAR DOLARLIK İNŞAAT PROJESİ VAR
Türk mallarına talebin her yıl yaklaşık 2 milyar dolar artacağına vurgu yapılan analizde, "Türkiye'nin Irak'a ihracatının yaklaşık yüzde 70'i Kürt bölgesine yapılıyor. Türk inşaat şirketleri, geçen yıl 3.5 milyar dolarlık inşaat projeleri üzerinde çalışmaktaydı. Türkiye'nin en bilinen banka, perakendeci ve otel markalarının da olduğu bin civarında işletme, kuzeyde faaliyet gösteriyor" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta kazanan Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN