Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye'yi yakından izlemeyi sürdüreceğiz"

S&P Türkiye Başanalisti Eileen X. Zhang, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin olarak, ''Not görünümünü süremiz genellikle 12 ayı kapsıyor'' dedi.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 12:55
Zhang, Türkiye'nin yeni ihracat pazarları yaratarak, Avrupa'da derinleşen krizin etkisiyle daralar pazarın olumsuz etkilerinden uzak durabildiğini belirterek, ''Not artırımımızda yeni ihracat pazarlarının yaratılması etkili oldu. Cari açıktaki azalma ve ihracatın beklenenden hızlı güçlenmesi ve mali hesaplardaki güçlenme not artışını etkiledi'' dedi.

Türkiye kredi notunda ya da not görünümünde bir sonraki değerlendirmenin ne zaman gelebileceğine ilişkin soruya cevaben Zhang, ''Not görünümünü yeniden değerlendirme süremiz genellikle 12 ayı kapsıyor. Regülasyon gereği gözden geçirmemizi her 6 ayda bir yapacağız. Tam tarih belli olmamakla beraber bir sonraki değerlendirmemizi bu yılın sonuna doğru yapacağımızı sanıyorum'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de gelecek yıllardaki seçim sürecini de dikkatle izlediklerini belirten Zhang, ''Genellikle seçim zamanlarında ekonomik büyümeye odaklanılırken, bunun sürdürülebilirliğine dikkat edilmez. Bu anlamda biz bu süreci dikkatle izleyeceğiz. Türkiye'nin notunda dışsal kırılganlıkları da yakından izlemeye devam edeceğiz. Şu anda Türkiye'de yukarı yönlü ve aşağı yönlü riskler dengelenmiş durumda'' dedi.

Zhang, ayrıca Türkiye'nin önümüzdeki dönemde dış finansman ihtiyacını azaltarak, hızlı büyümesini sürdürüp sürdürmeyeceğinin de yakından gözlemleneceğine dikkat çekti.

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi, iki ülke ilişkilerinin olumlu bir ivme kazanmasını ve çözüm sürecini de değerlendiren Zhang, şunları kaydetti:

''Her iki gelişme de Türkiye'nin reytingini pozitif olarak etkileyecektir. Tabii hem İsrail, hem de çözüm süreci uzun vadeli konular. Türkiye'nin ekonomik göstergelerinde hemen bir etkisi olmayabilir. Kuzey Irak'la ticaretin artması, bölgeden gelebilecek enerji, örneğin İsrail'den kurulacak doğalgaz boru hatlarının ekonomiye olumlu etkisi olacaktır.''

Geçen yıl kredi derecelendirme kuruluşunun aldığı eleştirilerin hatırlatılması üzerine Zhang, ''Avrupa pazarında yaşananların olası potansiyel etkisi sebebiyle Türkiye'nin not görünümünde bir değişikliğe gitmiştik o dönemde. Türkiye bunun sonrasında farklı pazarlar bularak, Afrika ve Ortadoğu'ya açılarak yeni pazarlar yaratmayı başardı'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'yi yakından izlemeyi sürdüreceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN