Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'tan 713 milyon TL kâr

Halkbank ilk çeyrekte kârını 713 milyona çıkardı. Bankanın toplam kredileri 89 milyara yükseldi. Genel Müdür Süleyman Aslan, "2013'te de üreten Türkiye'nin bankası olmaya devam edeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Halkbank'ın ilk çeyrek net kârı geçen yıla göre yüzde 31 artarak 713 milyon TL oldu. Bankanın toplam kredileri 2012 yıl sonuna göre yüzde 4.4 artışla 89 milyara çıktı. Nakdi krediler de yılsonuna göre yüzde 4.7 artarak 69 milyara yükseldi. Mevduatlar da 80 milyara ulaştı. Bankanın KOBİ'leri de içeren ticari kredilerinin 49 milyar TL'ye çıktığını belirten Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, "Bizler büyük resmi görmeye önem veriyoruz. Stratejimiz sadece kredi vermek değil, kredi büyüklüklerimizin hem sektör hem de ülkemizin ekonomik büyümesi paralelinde gelişmesi. 2013'te de KOBİ'lere desteğimizi kesintisiz sürdüreceğiz. Üreten Türkiye'nin bankası olmaya devam edeceğiz" dedi. Aslan, bireysel kredilerin de ilk üç ayda yüzde 10 artışla 19.6 milyar TL'ye ulaştığını söyledi.

FİNANSAL SÜPERMARKET

Aslan, bu yıl yeni bir katılım bankası kurma hedefinde olduklarını kaydederek, şöyle konuştu: "Katılım bankacılığı alanında faaliyet göstermek için ilk adımımızı attık. Gerçekleştireceğimiz bu yatırımla birlikte hem ülke ekonomisine katkımızın hem de kârlılığımızın artmasını hedefliyoruz." Tüm faaliyet alanlarında eş oranlı büyümenin anlamlı olduğunu belirterek "Finansal süpermarket yaklaşımımız da bunu gerektiriyor. Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarının yüksek hizmet kalitesinde karşılandığı bir kurum olmayı hedefliyoruz" dedi.

VERİMLİ BANKA

The Banker ve Brand Finance'in yaptığı araştırmaya göre Avrupa'nın 2008'den bu yana en hızlı büyüyen bankası olduklarını anlatan Aslan, "Bu sonuç hedeflerimizi ne kadar doğru belirlediğimizi ve onlara uygun kararlar aldığımızı gösteriyor" dedi. Aslan, 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 22.9 olarak gerçekleşen özkaynak kârlılığıyla sektörün en verimlileri arasında olduklarını söyledi.

Paraf kart cirosunu yüzde 46 artırdı
Paraf'la sektörde pek çok ilk'e imza attıklarını kaydeden Halkbank'ın Genel Müdürü Aslan, "Lansmandan bu yana kredi kartı sayımız hedeflerimizin üzerinde arttı. Kredi kartı ciro artışımız yüzde 46'ya ulaştı. Mart sonu itibarıyla üye işyeri sayımız 105 bine, POS sayımız 116 bine yükseldi" dedi.

3 ayda 25 yeni şube
Banka yılın ilk üç ayında açtığı 25 yeni şubeyle toplam şube sayısını 841'e yükseltti. Spordaki başarılarına da değinen Aslan, "Voleybol takımımız CEV Erkekler ile Teledünya Erkekler Türkiye kupasını aldı. Lig kupasını da alarak bu yıl başarımızı üç kupayla taçlandırmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'tan 713 milyon TL kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN