Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sermaye piyasalarından korkmayın

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Sermaye piyasalarından korkmamak lazım. Ülkenin gelişmesi, büyümesi, istihdam imkanlarının artması için önemli bir faktör" dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 13:40
Ertaş, Çankaya Üniversitesinde düzenlenen "Kariyer Platformu 2013" etkinliğinde yaptığı konuşmada, mali piyasalar, bunların işleyişi ve piyasa aktörlerine ilişkin bilgiler verdi.

Aracılık sisteminin ülke ekonomisi için çok önemli bir unsur olduğunu ifade eden Ertaş, "Sermaye piyasalarından korkmamak lazım. Ülkenin gelişmesi, büyümesi, istihdam imkanlarının artması için önemli bir faktör" diye konuştu.

Ertaş, araştırmaların, sermaye piyasaları iyi işlerse ülkede gelir ve refahın, tasarrufların artacağını, küçük tasarrufların büyük yatırımlara dönüşeceğini, halka arz ve özelleştirmelere imkan sağlanacağını gösterdiğini belirtti.

Sermaye piyasasının kolay gelişmediğini, bunun için çaba ve altyapı gerektiğini vurgulayan Ertaş, kişi başına gelirin düşük olduğu ülkelerde sermaye piyasalarını geliştirmenin zaman aldığını söyledi.

Geçmişte yaşanan krizler nedeniyle piyasalara tereddütlü yaklaşılabildiğini anlatan Ertaş, yüksek kamu açıklarının olduğu yerde ise paranın kamu tarafından kullanıldığını ve özel sektöre yatıracak para kalmadığını ifade etti.

Ertaş, yüksek enflasyon, yüksek reel faiz, kayıt dışı ekonomi, geleneksel aile şirklerinin varlığı, yetersiz vergi teşvikleri, geleneksel yatırım alışkanlığı ve eğitim eksikliğinin de sermaye piyasalarının gelişimini olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Ertaş, aile şirketleri konusunda, "(Küçük olsun benim olsun) anlayışından (Büyük olsun bizim olsun) anlayışına geçmemiz lazım" dedi.


"TÜRKİYE'NİN BAŞARISI..."

Dünyada son 10 yılda büyük değişim yaşandığını vurgulayan Ertaş, 10 yıl öncesinin yüksek refahlı ülkelerinin bugün sıkıntı yaşadıklarına işaret etti.

Türkiye'nin son 10 yılda önemli başarılar sağladığına dikkati çeken Ertaş, kamu borç stokunun milli gelire oranın yüzde 77,6'dan 29,5 indiğini, devletin borçlarını 3'te 2 azalttığını, kişi başına gelirin 3 bin dolardan 10 bin 457 dolara çıktığını, enflasyonun gerilediğini söyledi.

Şirketlerin büyümesindeki iki temel kaynağın öz ve yabancı kaynaklar olduğunu ifade eden Ertaş, şunları kaydetti:

"Bizim firmalarımız halka açılma konusunda bugüne kadar biraz ketum davrandılar. Bunun da sebepleri vardı. Son 10 yıla kadar Türkiye'nin makro ekonomik dengeleri bunu uygun zemin oluşturmadı. Bugüne kadar potansiyeli kullanamadık ama önümüz çok açık. Şirketlerimiz çok hızlı bir şeklide halka açılıyor. Bunun altyapısını bu yıl oluşturuyoruz. Bunun meyvelerini de almaya başladık."


"KURULA KAYITLI 600 ŞİRKET VAR"

Ertaş, SPK'ya kayıtlı halka açık 600 şirket bulunduğunu belirterek, bunlardan 409'unun Borsa İstanbul'da işlem gördüğünü ifade etti.

Bu şirketlerin piyasa değerinin 335 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Ertaş, "Bu küçümsenmeyecek bir rakam ama biz bununla yetinmiyoruz. Bu rakamların iki katına çıkma potansiyeli var" dedi.

Vahdettin Ertaş, sermaye piyasalarında 1 milyon 95 bin hisse senedi yatırımcısı, 3 milyon 355 bin yatırım fonu yatırımcısı ve 3 milyon 500 bin bireysel emeklilik yatırımcısı olmak üzere yaklaşık 8 milyon kişinin SPK'nın düzenleme ve denetleme alanında olduğu bilgisini verdi. Ertaş, "Bu sayı 35 milyona yükselmeli. 18 yaşının dolduran herkesin sermaye piyasalarıyla ilişkili olması lazım" diye konuştu.

Ertaş, yatırım fonları, menkul kıymet ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve portföy yönetim şirketleri de eklendiğinde 500 milyar dolara yakın ekonomik büyüklükleri olduğunu dile getirdi.


"BAŞARI İÇİN HEDEFLERİNİZ OLMALI"

Konuşmasında öğrencilere tavsiyelerde bulunan SPK Başkanı Ertaş, okumanın olmazsa olmaz bir şart olduğunu söyledi.

Okurken, bilgi kirliliğine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Ertaş, öğrencilere seçici olmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Ertaş, başarı için önce hedef olması gerektiğini vurgulayarak, "Sık sık 'Neredeyim, nereye gitmek istiyorum?' sorularını kendinize sorun. Hedeflerinize uyumlu planlarınız olsun" dedi.

Yabancı dilin önemine değinen Ertaş, "İngilizcesiz olmaz ama artık o da yetmiyor. İkinci ve üçüncü dillerin de öğrenilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Ertaş, hayatın çalışmaktan ibaret olmadığının da altını çizerek, öğrencilere düzenli spor yapmaları ve müzik aleti çalmaları noktasında öğütler verdi.


ÜNİVERSİTE-KOBİ İŞBİRLİĞİ

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç de öğrencilerin son sınıfa geldiklerinde gerçek yaşam problemleriyle ilgilenmelerini sağladıklarını söyledi.

Öğrencilerin, KOBİ'lerin sorunlarının çözümüne yönelik olarak mezuniyet projeleri hazırladıklarını anlatan Güvenç, KOBİ'lerle kurdukları iyi ilişkilerle mezunları için adeta Ankara'yı açık hava laboratuvarına dönüştürdüklerini, bunun öğrencilere önemli kariyer fırsatları sunduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sermaye piyasalarından korkmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN